poniedziałek, 18 października 2021 13:11

"O najbiedniejszych ktoś musi zawalczyć" - nowa radna klubu Koalicja Obywatelska

Autor Tomasz Stępień
"O najbiedniejszych ktoś musi zawalczyć" - nowa radna klubu Koalicja Obywatelska

Rok temu ogłosiła rozwód klubem Łukasza Gibały w Radzie Miasta Krakowa „Kraków dla Mieszkańców”, z listy którego uzyskała mandat. I została radną niezrzeszoną. Ale czasem niezależność oznacza ograniczone możliwości. Dlatego dziś była policjantka i była kurator społeczna Alicja Szczepańska przeszła do Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Krakowska Koalicja Obywatelska  z dużą pompą ogłosiła pozyskanie do swojego klubu radnych nowego członka. Zjawiła się trójka posłów - Barbara Nowacka, Dariusz Joński i Aleksander Miszalski – równocześnie Przewodniczący PO w Małopolsce. Byli też Przewodniczący Radny Miasta Krakowa, Dominik Jaśkowiec i Andrzej Hawranek, Przewodniczący Klub Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta Krakowa. Ale też był ku temu powód. Do Klubu Radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska dołączyła radna, która od 27 lat pracuje na rzecz pokrzywdzonych i ofiar przestępstw. Aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych i działalności pozarządowej na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych.

– Pani radna Alicja Szczepańska współpracuje z nami już od ponad roku. Jak wszyscy wiemy, jest zaangażowana w działalność społeczną, jest takim wrażliwym społecznie sercem Rady Miasta Krakowa, za co ja też osobiście panią Radną bardzo cenię. To jest działalność na rzecz osób wykluczonych, na rzecz osób bezrobotnych, słabszych mieszkańców miasta – mówił Dominik Jaśkowiec. Andrzej Hawranek podkreślił, że to głęboko przemyślana decyzja, która dojrzewała przez wiele miesięcy, a nowa radna będzie dużym wzmocnieniem klubu, zwłaszcza w kwestiach dotyczących rodziny, praw kobiet i mieszkalnictwa.

– Poznałyśmy się z panią radną już kilka lat temu i cieszę się, że dzisiaj ta współpraca „na opozycji” nabiera formalnego kształtu. Współpraca w ramach Rady Miasta Krakowa, między Alicją, a Koalicją Obywatelską trwała od dawna – mówiła Barbara Nowacka. – Natomiast dzisiaj mamy ją sformalizowaną i wiem, że to będzie z pożytkiem dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa i całej wspólnoty opozycji, która żeby wygrywać, musi się jednoczyć. A żeby rosnąć w siłę, musi też realizować pomysły, szczególnie te społeczne, socjalne.

– Ten dzień był tylko i wyłącznie formalnością. Wiadomo, jest że osoba w pojedynkę niedużo zdziała, bez poparcia innych osób – mówi Alicja Szczepańska. – Przede wszystkim skupiłam się na tym, co mnie łączy z ludźmi, z którym do tej pory współpracowałam.  Uważam, że możemy naprawdę bardzo dużo zdziałać. Ja jestem bardzo pracowitą osobą i będzie to służyć nie tylko samorządowi, ale i również państwu.

Czym będzie się zajmować? Tym, na czym zna się najlepiej. Najważniejsze dla niej są kwestie zdrowotne. W szczególności problemy z uzyskaniem świadczeń i odpowiednią opieką zdrowotną, a także trudności z opieką psychologiczną i psychiatryczną. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i młodzieży. Kolejne sprawy to przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym i aktywizowanie osób, które są z przyczyn architektonicznych wykluczone, a także wsparcie niezamożnych. – Osoby biedne to w tej chwili często  seniorki z wyższym wykształceniem, emerytowane nauczycielki, księgowe, które tak naprawdę utraciły lokal tylko i wyłącznie z powodu drastycznie rosnących cen. Takie osoby  znajduję w schronisku dla bezdomnych kobiet – mówi Alicja Szczepańska. – Koszty bieżących wydatków, a także  leków wzrosły tak bardzo, że te osoby nie miały już środków na utrzymanie swojego własnego mieszkania. O najbiedniejszych ktoś musi zawalczyć  – dodaje nowa radna klubu Koalicja Obywatelska.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje