niedziela, 16 czerwca 2024 06:00

Obchody 84 rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w Tarnowie

Autor Patryk Trzaska
Obchody 84 rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w Tarnowie

W Tarnowie upamiętniono 84. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe instytucji, organizacji, związków i szkół, a kompania honorowa została wystawiona przez XVI Liceum Ogólnokształcące. Wartę honorową pełnił 113. batalion lekkiej piechoty z Tarnowa.

Prezydent Jakub Kwaśny, przemawiając, podkreślił wagę pamięci historycznej w kontekście dzisiejszych wydarzeń na świecie. - Spotykamy się w miejscu szczególnym, w miejscu pamięci. Zachowanie tej pamięci wymaga symboli i punktów odniesienia. Niewątpliwie takim symbolem jest pomnik pierwszego transportu, przed którym dzisiaj się znajdujemy. Ten punkt odniesienia szczególnie istotny jest dzisiaj. Powinniśmy bowiem uczyć się na błędach, tymczasem za wschodnią granicą mamy przykład, że świat nie zawsze chce się uczyć na błędach przeszłości. Pamięć i kontynuowanie tej tradycji wymagają jednak, abyśmy co roku się w tym miejscu spotykali i przypominali o tych tragicznych wydarzeniach drugiej wojny światowej - mówił prezydent.

Ryszard Lis, prezes Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz, przypomniał, że tegoroczne uroczystości zbiegają się z 40. rocznicą powstania towarzystwa. - Pan prezydent mówił pięknie o pamięci. Nasze towarzystwo stara się tę pamięć podtrzymać. Najważniejsze jest to, że udało nam się zlikwidować pewne błędy, jak choćby usunąć istniejące na pomniku postaci kobiet i dzieci. Naszym głównym celem jest dążenie do prawdy historycznej o tym wydarzeniu, stąd na postumencie jasno piszemy, że do tego niemieckiego obozu wywieziono 728 polskich więźniów politycznych - podkreślił Lis.

Uczestnicy uczcili więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz minutą ciszy. Następnie złożono wieńce i zapalono Świateł Pamięci. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty”.

Organizatorami wydarzenia byli prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz w Tarnowie. W uroczystościach wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, przedstawiciele Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, tarnowscy radni, lokalni wójtowie i burmistrzowie, przedstawiciele posłów, delegatura Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, organizacje pozarządowe, służby mundurowe oraz młodzież szkolna.

inf./fot.; UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka