sobota, 10 kwietnia 2021 05:33

Ograniczenia dla taterników i narciarzy spowodowane sokolim gniazdem. Jak długo potrwają?

Autor Mirosław Haładyj
Ograniczenia dla taterników i narciarzy spowodowane sokolim gniazdem. Jak długo potrwają?

Potwierdziły się doniesienia taterników o drugim gnieździe sokołów wędrownych. Od 8 kwietnia TPN zamyka kolejny rejon wspinaczkowy. Zostanie ponownie otwarty, kiedy sokoli przychówek bezpiecznie opuści gniazdo.

Od 8 kwietnia do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze:

Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Nadal możliwy jest zjazd na nartach z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską, Mały Kocioł Mięguszowiecki do Morskiego Oka.

Przypominamy, że przed kilkoma dniami potwierdzono gniazdo sokoła wędrownego we wschodniej ścianie Kościelca. Z tego powodu od 31 marca do 31 lipca zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego.

Sokół wędrowny jest gatunkiem wrażliwym, rzadkim i cennym. Do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazdo.

– Środowisku taternickiemu dziękujemy za czujność, cenny sygnał i wsparcie naszych działań

– czytamy na stronie TPN-u.

Inf.: TPN

Podhale

Podhale - najnowsze informacje