poniedziałek, 4 października 2021 11:15

Olga Tokarczuk odbierze tytuł honorowej obywatelki Krakowa i doktora honoris causa UJ

Autor Marzena Gitler
Olga Tokarczuk odbierze tytuł honorowej obywatelki Krakowa i doktora honoris causa UJ

W najbliższy piątek, 8 października, w samo południe rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa. W jej trakcie noblistka Olga Tokarczuk odbierze tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Dzień wcześniej zostanie uhonorowana tytułem doktora honoris causa UJ.

Decyzję, o przyznaniu Oldze Tokarczuk honorowego obywatelstwa radni podjęli na sesji 9 czerwca. Wraz z nią tytuł otrzymał również Andrzej Mleczko. Uchwały w tej sprawie przygotował przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec.

Dzień wcześniej 7 października na uroczystym posiedzeniu Senatu UJ, podczas polska noblistka Olga Tokarczuk odbierze tytuł doktora honoris causa uczelni. Decyzję o przyznaniu tytułu Senat UJ podjął 28 kwietnia br.

Noblistka otrzyma tytuł honoris causa w szczególności za „twórczość literacką jako sztukę wypowiadania całości ludzkiego doświadczenia, odkrywczo odsłaniającą prawdę o człowieku, pozwalającą odnaleźć porządek i sens”.

W uzasadnieniu doceniono nie tylko zasługi literackie Tokarczuk, ale jej działalność: „kulturalną, społeczną, obywatelską, ekologiczną, szerzącą idee równości, wolności i demokracji w kraju i na świecie, jak również poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne” - napisano w uzasadnieniu.

Warto wspomnieć, że Olga Tokarczuk przez kilka lat była wykładowczynią Studium Literacko-Artystycznego, działającego w ramach Wydziału Polonistyki UJ.

Olga Tokarczuk to wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Na jej twórczość składa się kilkanaście powieści: „Miasta w lustrach”, „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Szafa”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Opowieści wigilijne”, „Lalka i perła”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź pług swój przez kości umarłych”, „Moment niedźwiedzia”, „Księgi Jakubowe”, „Zgubiona dusza”, „Opowiadania bizarne” i „Czuły narrator”.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie. Dość często gości też na targach książki i spotkaniach literackich w Krakowie.

fot. Edyta Dufaj dla KBF / krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka