wtorek, 5 stycznia 2021 08:59

Olkusz. Kilkanaście ton śmieci w lesie na Pomorzanach! Policja szuka sprawcy

Autor Wiktoria Mitura
Olkusz. Kilkanaście ton śmieci w lesie na Pomorzanach! Policja szuka sprawcy

Odpady budowlane, opony, zużyty sprzęt AGD. Aż kilkanaście ton śmieci znalazło się na w lesie na Pomorzanach. Osobie, która zaśmieciła las grozi wysoka grzywna! Pomóż policji w ustaleniu sprawcy.

Pod koniec zeszłego roku policja w Olkuszu otrzymała zawiadomienie o zaśmieceniu lasu. Na Pomorzanach zostało wyrzucone około kilkanaście ton śmieci. Koszt posprzątania tego terenu leśnego to ponad 14 tys. złotych. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Policja poszukuje osoby, która jest odpowiedzialna za zaśmiecenie lasu i prosi o pomoc. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje nt. sprawcy zaśmiecenia terenu leśnego, proszone są o kontakt  z policjantem prowadzącym postępowanie, tel. 47 83 25 234 lub z dyżurnym jednostki, tel. 47 83 25 241.

Przypominamy, że wysypywanie śmieci do lasu jest zabronione prawem. Grozi za to grzywna od 500 do nawet 5 000 złotych. Artykuł 162 Kodeksu Wykroczeń stanowi bowiem, że:

§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę — do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

foto: KPP Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje