poniedziałek, 3 sierpnia 2020 09:17

Olkusz: Niedługo kolejne kamery monitoringu w gminie

Autor Wiktoria Mitura
Olkusz: Niedługo kolejne kamery monitoringu w gminie

W ramach rozbudowy systemu miejskiego monitoringu założonych zostanie 30 nowych kamer. Tym razem obejmą wybrane punkty Os. Pakuska oraz Os. Słowiki. Monitoring do użytku zostanie oddany jeszcze w tym roku.

30 nowych kamer z pełną infrastrukturą techniczną powstanie w ramach rozbudowy systemu miejskiego monitoringu. Gmina Olkusz ogłosiła właśnie postępowanie na przeprowadzenie prac w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Po rozstrzygnięciu przetargu poznany zostanie wykonawca oraz cena za jaką zostaną wykonane roboty. Otwarcie ofert odbędzie się 14 sierpnia.

- Nowoczesny monitoring stał się szczególnie istotnym elementem troski o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie tylko pomaga w ustalaniu sprawców przestępstw lub wykroczeń, ale ma również ważne zadanie prewencyjne – tam, gdzie są kamery, wykroczeń jest mniej. Budujemy monitoring oparty na infrastrukturze, która w przyszłości – oraz w miarę dostępności środków finansowych – pozwoli na dalszą rozbudowę – mówi Roman Piaśnik.

W szczegółowy zakres prac wchodzi m.in.:

  • zaprojektowanie, budowa, uruchomienie, testowanie i oddanie do użytku infrastruktury monitoringu wizyjnego,
  • opracowanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji w szczególności: projektowej, budowlanej i wykonawczej oraz opracowanie dokumentacji powykonawczej wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i opinii technicznych,
  • wybudowanie światłowodowej sieci transmisji danych (budowa rurociągów linii kablowych i zaciąganie kabli w istniejących rurociągach kablowych),
  • wykonanie 30 punktów kamerowych (20 kamer na Osiedlu Słowiki, 10 kamer na Osiedlu Pakuska),
  • wykonanie przyłączy zasilających, dostarczenie, uruchomienie i przyłączenie do wybudowanej sieci 30 kamer stałopozycyjnych, dostawa oraz zainstalowanie i uruchomienie serwerów rejestrujących i zarządzających i pamięci masowych, wyposażanie węzłów sieciowych i punktów kamerowych w niezbędne urządzenia sieciowe i zasilające wraz z oprzyrządowaniem, a także konfiguracja i uruchomienie systemu monitoringu wizyjnego zgodnie z opracowanymi projektami.

Kamery umieszczone zostaną w miejscach, które pozwolą na najlepszą obserwację i identyfikację zdarzeń. Budowa monitoringu ma przede wszystkim przyczynić się do większego poczucia bezpieczeństwa.

info i foto: UMiG Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje