środa, 4 marca 2020 12:20, aktualizacja 5 lat temu

Olkusz: Powiesili ich na trzech drzewach. Stoją do dziś…

Autor Tomasz Stępień
Olkusz: Powiesili ich na trzech drzewach. Stoją do dziś…

Urząd Miasta i Gminy Olkusz wspomniał ostatnio rocznicę tragicznego wydarzenia, do jakiego doszło w mieście przed 78 laty, 2 marca 1942 roku.

Tego dnia na kasztanowcach przy dzisiejszej ul. Kościuszki okupanci dokonali publicznego powieszenia trzech olkuszan narodowości żydowskiej: Mordechaja Glajtmana, Chaima Pinkusa i Moszka (Herza) Macnera.

- W Olkuszu, przy ulicy Tadeusza Kościuszki stoją dziś trzy samotne kasztanowce. Mało kto wie, że przedstawiają sobą bardzo smutną historię z okresu II Wojny Światowej – pisze o na portalu straznicyczasu.pl użytkownik „Rubex”.  - Olkusz był po najeździe hitlerowskim miastem przygranicznym - leżał na terenach włączonych do III Rzeszy zaledwie kilka kilometrów od granicy. Dlatego też ogromna ilość jego mieszkańców trudniła się przemytem. Dla tutejszych Żydów miało to jeszcze jedno znaczenie - we wrześniu 1941 roku zamknięto ich w getcie w dzielnicy Sikorka. Panowały tam bardzo ciężkie warunki lokacyjne (wiele rodzin tłoczyło się w małych izbach), a także żywieniowe. Ludzie pracujący w fabryce walizek (obecnie jedna ze szkół) dostawali pewne skąpe racje, jednak nie dla wszystkich starczyło pracy. Trzech Żydów - Mordechaj Glajtman, Chaim Pinkus oraz Moszek (Herz) Macner zostało złapanych przez Niemców w lutym 1942 roku i przewiezionych do Oświęcimia. Kilka tygodni później, drugiego marca przetransportowano ich z powrotem i publicznie powieszono w okolicy granic getta (na owych kasztanowcach) na oczach kilkuset żydów, w tym swoich rodzin. Ostatecznie getto olkuskie rozwiązano 9 czerwca 1942, kiedy to Żydzi przeszli selekcję przed ówczesnym budynkiem liceum, a potem przeszli do kasy chorych (obecnie starostwo powiatowe), skąd odtransportowano ich wprost do obozu zagłady w Oświęcimiu – opisuje Rubex

W miejscu kaźni znajduje się tablica informacyjna przybliżająca te tragiczne wydarzenia. A drzewa… niewiele się zmieniły od czasu egzekucji.

- Nie tylko mur za nimi, ale także układ gałęzi jest bardzo podobny. Jako że niektóre kasztanowce mogą przeżyć ze dwieście lat, być może zachowają się w podobnym stanie dla następnych pokoleń... – dodaje Rubex

Fot: Rubex, straznicyczasu.pl; UMiG Olkusz

Obserwuj nas w Google News

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka