sobota, 22 lutego 2020 09:02

Olkusz: Rewolucja w podstawówkach. Zmienią się nie do poznania

Autor Tomasz Stępień
Olkusz: Rewolucja w podstawówkach. Zmienią się nie do poznania

Jest duża szansa, że w olkuskich szkołach pojawi się nowoczesny sprzęt, a uczniowie będą mogli korzystać z pakietu ciekawych zajęć, wycieczek i kursów. Takie są przynajmniej plany.

To, czy zostaną zrealizowane, zależy w dużej mierze od samych placówek. Bo pieniądze na ten cel już są odłożone. Burmistrz Roman Piaśnik odebrał właśnie promesę na ponad 5 milionów złotych, które przez trzy najbliższe lata będzie można przeznaczyć na nowe gabinety specjalistyczne, wyposażenie pracowni, dodatkowe bezpłatne zajęcia dla uczniów, szkolenia dla kadry pedagogicznej, wycieczki edukacyjne, czy współpracę z uczelniami wyższymi. Dotyczy to dwunastu szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Olkusz. Są to: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa w Braciejówce, Szkoła Podstawowa w Gorenicach, Szkoła Podstawowa w Osieku, Szkoła Podstawowa w Zedermanie.

- Otrzymaliśmy najwyższe dofinansowanie, przyznane w ramach naboru. Co jest szczególnie ważne – zasilą one nasze szkoły, znacznie poprawiając ich ofertę edukacyjną, adresowaną zarówno do dzieci potrzebujących dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz do tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, jak i kreatywność. Warto inwestować w młodych, bo oni są naszą przyszłością – skomentował Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Co konkretnie zyskają szkoły i uczniowie? Plany są bogate. W projekcie zakłada się, że wszystkie szkoły zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne (m.in. pracownie komputerowe, przyrodnicze i językowe, tablety, tablice interaktywne, pomoce do prowadzenia zajęć terapeutycznych itp.). W każdej jednostce zostaną utworzone gabinety terapeutyczne i pedagoga szkolnego. W tych szkołach, w których już one istnieją, planowane jest ich doposażenie w nowoczesny sprzęt. Nauczyciele uzyskają dodatkowe kwalifikacje (kursy, studia podyplomowe) z logopedii, neurologopedii, surdopedagogiki, tyflopedagogiki, czy terapii pedagogicznej. Dzięki temu wszyscy beneficjenci będą prowadzić dla uczniów bezpłatne zajęcia terapeutyczne, budujące kompetencje społeczno-emocjonalne i korekcyjno-kompensacyjne.

- Dla młodzieży przewiduje się dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Dla uczniów pragnących rozwijać swoje zainteresowania przewidziano szereg zajęć rozwijających i kształtujących kreatywność. Będą to m.in. zajęcia kształtujące zdolności matematyczne i logicznego myślenia, zajęcia z programowania z elementami grafiki komputerowej, zajęcia szachowe, mindfullnes – ćwiczenia uwagi i radzenie sobie ze stresem, instrumental enrichment – rozwijanie struktur inteligencji, warsztaty informatyczne, zajęcia z kreatywności i współpracy grupowej – taniec nowoczesny, koła przyrodnicze, koła językowe, nauka robotyki, Creative English dla uczniów, Szkoła Liderów Euroweek oraz trening umiejętności społecznych - wymienia Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu.

Ponadto, projekt zakłada wyjazdy edukacyjne młodzieży do Teatru Groteska, teatrów na spektakle anglojęzyczne, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Muzeum Techniki, Muzeum Przyrody, parku Miniatur w Ogrodzieńcu i Ogrodu Doświadczeń. Szkoły planują również współpracę z uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Rolniczym i Akademia Górniczo-Hutniczą.

Info i fot: UMiG Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka