niedziela, 14 kwietnia 2024 07:21

Podczas remontu znaleziono cenne dokumenty. Trafiły do IPN

Autor Katarzyna Domagała
Podczas remontu znaleziono cenne dokumenty. Trafiły do IPN

Niezwykłe, co można znaleźć w domach, szczególnie starych, podczas remontów. W jednym z olkuskich domów, który przechodził remont, znaleziono trzy zwoje papierów należące do 116. pułku piechoty ziemi olkusko-wolbromskiej Armii Krajowej. Dokumenty zostały przekazane archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Protokół o przekazaniu znalezisk podpisali w czwartek znalazca i dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.

Mam nadzieję, że ten przykład zachęci innych do przekazywania nam tak cennych dokumentów – powiedziała podczas prezentacji znalezisk dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Jej zdaniem wiele równie cennych zbiorów może być w prywatnych kolekcjach. Podkreśliła, że archiwalia takie mają ogromne znaczenie dla zachowania pamięci o historii, bohaterstwie przodków. Opisują straty narodu poniesione w XX w., ale i pokazują, jak system traktował ludzi, którzy potrafili samodzielnie myśleć.

Dokumenty spoczywały na strychu...

Dokumenty zostały odnalezione na strychu przez Krzysztofa Ostrowskiego. Czyścił on legary. Są to dokładnie trzy zwoje zawinięte w stare niemieckie gazety. A co dokładnie zawierają, to ustalą specjaliści IPN, którzy zajmą się też konserwacją znalezisk. Na razie rozpakowano jeden ze zwojów. W środku znajdują się rozkazy, spisy wyposażenia pułku i składy osobowe batalionów, podpisane przez Jana Kałymona "Teofila", dowódcę 116. pp AK. Wśród cennych dokumentów są również rozkazy dowódcy 106. dywizji piechoty AK Bolesława Nieczui-Ostrowskiego.

Co ciekawe, dom, w którym znaleziono dokumenty, należał niegdyś do gen. bryg. Stefana Buchowieckiego, lekarza, legionisty i organizatora legionowych szpitali polowych, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej. Jego syn, Jan Stefan Buchowiecki, w 1939 r. trafił do obozu NKWD w Starobielsku. Został zamordowany przez sowietów w Charkowie.

Jeden ze znalezionych dokumentów / Fot.: IPN Kraków
Jeden ze znalezionych dokumentów / Fot.: IPN Kraków

Rodzina Ostrowskich zamieszkała w tej willi po II wojnie światowej. Możliwe, że członek rodziny ma związek z tym, jak dokumenty trafiły w to miejsce. Dziadek Krzysztofa Ostrowskiego w wieku kilkunastu lat został członkiem AK, mieszkał wówczas w Kalinówce (dziś część Zawiercia).

Jestem przekonany, że nie wiedział o tych dokumentach. Babcia może, ale zmarła w latach 50. – opisywał Michał Ostrowski, ojciec Krzysztofa.

Wspomniał też, że kiedy był licealistą, znalazł na strychu inne dokumenty, z 1945 r., opisujące zarekwirowanie składu AK pod Wolbromiem. Schował je na miejsce. Potem w wyniku remontów zaginęły.

Źródło: PAP

Fot.: IPN Kraków

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka