wtorek, 14 kwietnia 2020 15:00

Olkusz: Zmarła niezwykła kobieta. Dzięki niej powstało szczególne muzeum

Autor Tomasz Stępień
Olkusz: Zmarła niezwykła kobieta. Dzięki niej powstało szczególne muzeum

Brała udział w Powstaniu Warszawskim, choć dzieciństwo spędziła w Gdyni. Po jego upadku, jesienią 1944 roku uciekając przed represjami znalazła schronienie u rodziny w Olkuszu. I właśnie tu, dzięki niej powstało jedno z największych w Polsce muzeów prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Bożena Szczygieł – Gruszyńska zmarła we środę, 8 kwietnia. Miała 90 lat.

Pani Bożena urodziła się w 1930 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzieciństwo spędziła w Gdyni, następnie przebywała w Warszawie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku, jesienią 1944 roku znalazła schronienie u rodziny w Olkuszu. Tu poznała Bogdana Szczygła. Związek małżeński zawarli w 1952 roku. Wcześniej ukończyli studia medyczne, Bożena Szczygieł na swą specjalność wybrała stomatologię.

W 1966 roku Bożena i Bogdan Szczygłowie wyjechali wraz z córką Ewą do Nigru, gdzie zgromadzili bogatą kolekcję dzieł sztuki ludów Afryki. Po blisko dwunastu latach powrócili do kraju i przekazali swe zbiory Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Olkuskiej.  Darowizna jaką poczyniła razem z mężem, stała się początkiem Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu. Była aktywną uczestniczką i współorganizatorką różnorodnych przedsięwzięć propagujących kulturę Czarnego Lądu w naszym regionie.

Bożena Szczygieł kontynuowała praktykę lekarską w Olkuszu. Równocześnie angażowała się w bieżącą działalność i rozwój nowo powstałego Muzeum Afrykanistycznego. Była aktywną uczestniczką i współorganizatorką różnorodnych przedsięwzięć propagujących kulturę Czarnego Lądu.

Fot: MOK Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka