sobota, 28 maja 2022 07:39

Opel wypadł z drogi, uderzył w przepust i zaczął się palić. W środku była uwięziona 58-latka

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Opel wypadł z drogi, uderzył w przepust i zaczął się palić. W środku była uwięziona 58-latka

27 maja o godzinie 14:18 zastępy z JRG w Krynicy Zdroju oraz OSP Mochnaczka Wyżna zostały wezwane do działań w Krynicy Zdroju na ulicę Sądecką.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że samochód osobowy marki Opel Astra wypadł z drogi i uderzył w przepust. W chwili przybycia na miejsce zastępu straży pojazd znajdował się na prawym boku, w pojeździe przebywała kierująca tj. kobieta w wieku 58 lat.  Spod maski samochodu wydobywał się dym. Osoby postronne udzielały wsparcia psychicznego osobie poszkodowanej oraz stabilizowały jej głowę.

Wstępna koncepcja wydobycia osoby poszkodowanej obejmowała wykonanie dostępu poprzez odcięcie dachu i wyciagnięcie osoby poszkodowanej w tył na deskę ortopedyczną. Przygotowano narzędzia hydrauliczne, podano prąd piany i proszek gaśniczy w miejsce wydostawania się dymu. Pomimo podawania środków gaśniczych intensywność dymienia nie zmniejszała się, a dym zaczął dodatkowo wydobywać się  w kabinie z otworów wentylacyjnych. W związku z tym zmieniono wcześniej podjętą koncepcje na wykonanie szybkiej ewakuacji.

Osoba poszkodowana została wydobyta metodą wielu rąk przez drzwi od strony kierowcy. Poszkodowaną kobietę przełożono na nosze typu deska. Na miejsce dotarła karetka pogotowia ratunkowego, której załoga przejęła poszkodowaną. Równocześnie prowadzono działania gaśnicze. Z uwagi na pożar ukryty, który miał miejsce pod deską rozdzielczą aby dotrzeć do ogniska konieczna była rozbiórka elementów deski rozdzielczej przy pomocy narzędzi burzących.  Na czas działań ruchem drogowym kierowano w sposób wahadłowy. Osoba poszkodowana została zabrana do szpitala.

Pojazd po dogaszeniu został sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej. Po przestawieniu samochodów pożarniczych udrożniono ruch w obu kierunkach. Działania strażaków trwały tylko godzinę.

Inf. i foto: PSP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje