czwartek, 10 czerwca 2021 08:13

Opony całoroczne. Czy warto kupić

Autor Artykuł sponsorowany
Opony całoroczne. Czy warto kupić

Łagodne zimy sprawiły, że coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. Ogumienie stanowiące kompromis pomiędzy wariantami sezonowymi przeszło długą drogę, oferując dziś coraz wyższą jakość. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Zapraszamy do artykułu.

Czym są opony całoroczne?

Opony całoroczne (ciekawa oferta: https://www.24opony.pl/opony-caloroczne.html) zaczęły zyskiwać popularność stosunkowo niedawno. Wcześniej należały do segmentu dość zaniedbanego przez producentów. Ówczesne opony wielosezonowe charakteryzowały się wysokim hałasem i zużyciem paliwa w sezonie letnim, a gorszym hamowaniem i przyczepnością w zimie. Sprawdzało się więc stare powiedzenie, że co jest do wszystkiego, tak naprawdę jest do niczego.

Obecnie trend ten się zmienia. Temperatury w zimie łagodnieją i coraz rzadziej widuje się śnieżne zaspy. Dodatkowo na drogach porusza się coraz więcej kierowców, którzy przez np. sporadyczne korzystanie z auta jedynie na miejskich trasach, nie potrzebują ogumienia wyspecjalizowanego.

Stały rozwój technologii i mieszanek gumowych sprawił, że producenci wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnych kierowców, oferując wysokiej jakości ogumienie uniwersalne.

Czym więc są opony całoroczne? Mówiąc najprościej są to opony zimowe dostosowane dodatkowo do jazdy w sezonie letnim. Cechą wyróżniającą ogumienie wielosezonowe jest mieszanka gumowa, która jest twardsza niż w wariancie zimowym. Bieżnik takich opon jest swoistym złotym środkiem, łączącym rozwiązania z ogumienia letniego i zimowego.

Czy opony całoroczne są jednak w stanie zastąpić sezonowe warianty? Sprawdźmy najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety opon całorocznych

  • Wygoda (brak zmartwień o sezonową wymianę i przechowywanie drugiego kompletu opon sezonowych).
  • Niezależność od warunków atmosferycznych (samochód będzie przygotowany na niespodziewane opady śniegu i zmiany temperatury).
  • Trwałość (takie opony mają być eksploatowane przez cały rok, więc renomowani producenci inwestują w mieszankę gumową bardziej odporną na ścieranie).

Wady opon całorocznych

  • Gorsze osiągi w skrajnych warunkach (podczas jazdy na oblodzonej drodze, opony wielosezonowe nie będą zapewniać takiej przyczepności jak zimowe).
  • Szybsze zużycie w wysokich temperaturach (nie zapewniają tak dobrych parametrów jak opony w wariancie letnim).
  • Nieopłacalne na dużych przebiegach (jeśli rocznie robisz 40-50 tys. kilometrów, zakup opon całorocznych przestaje być opłacalny).

Dla kogo są opony wielosezonowe?

Kupione opony przez długi czas będą miały wpływ na nasz komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Należy więc pamiętać, aby uważnie przeanalizować zakup pod kątem własnych potrzeb i stylu jazdy.

Koncentrując się na wadach i zaletach opon całorocznych można stwierdzić, że są warte zakupu - w niektórych przypadkach. Dla kogo więc opony wielosezonowe będą dobrym wyborem?

Takie ogumienie będzie stanowiło bardzo opłacalne rozwiązanie dla kierowców pokonujących krótkie przebiegi (do 10 tys. km rocznie). Nie pokonując dużych odległości oraz poruszając się głównie po drogach miejskich, można wykorzystać pełnię zalet opon wielosezonowych.

Ogumienie na cały rok to także bardzo dobra propozycja dla kierowców aut kompaktowych oraz tych o mniejszej mocy silnika. Mniejsza moc i waga pojazdu sprawi, że opony będą poddawane mniejszym przeciążeniom.

Warto jednak pamiętać, że nie ma opon uniwersalnych. Opony całoroczne stanowią swego rodzaju kompromis osiągów pomiędzy ogumieniem letnim, a zimowym. Mogą więc nie działać dobrze w skrajnych warunkach. Wybierając opony całoroczne, warto zawsze zwracać się w kierunku renomowanych marek klasy co najmniej średniej.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje