sobota, 19 lutego 2022 14:06

Orkan Dudley zniszczył na Plantach pomnik przyrody. Ucierpiały też krakowskie parki

Autor Mirosław Haładyj
Orkan Dudley zniszczył na Plantach pomnik przyrody. Ucierpiały też krakowskie parki

W wyniku czwartkowej wichury, ucierpiało w Krakowie wiele drzew, w tym również dobrze znany krakowianom pomnik przyrody – buk czerwony, rosnący na Plantach.

Buk znajdował się w specjalnie wydzielonej strefie – jako drzewo sędziwe. Od wielu lat był pod stałą obserwacją ZZM. Kilkukrotnie wykonywano nad nim badania tomografem i systematycznie usuwano posusz w koronie drzewa. Buk mimo dość zdrowego pnia, zmagał się z niezwykle złośliwym grzybem wachlarzowcem. Choroba zaatakowała korzenie drzewa, które uległy mocnemu rozkładowi.

Drewno po pomniku przyrody zostanie usunięte zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Tuż nieopodal rośnie drugi buk, który niestety również mógł zostać zainfekowany grzybem wachlarzowcem.

Połamane gałęzie i urwane konary zaobserwowano także m.in. w parku Duchackim i parku Grzegórzeckim. To tylko niektóre z przykrych skutków silnego wiatru.

Według prognoz pogody, porywisty wiatr będzie nam towarzyszył również w najbliższym czasie. Dbajmy o ostrożność i bezpieczeństwo.

😭Niestety, wichura nie oszczędziła tego dorodnego buka, pomnika przyrody, który dumnie prezentował się na Plantach😭 Fot. Bogusław Świerzowski Jan Graczyński

Opublikowany przez Kraków PL Piątek, 18 lutego 2022

Fot. i inf.: UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje