poniedziałek, 18 października 2021 15:33

Orkiestrę Miasta Krakowa poprowadzą kobiety

Autor Tomasz Stępień
Orkiestrę Miasta Krakowa poprowadzą kobiety

Już wiadomo, kto zostanie dyrektorem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Ogłoszony pod koniec sierpnia konkurs wygrał kobiecy tandem: Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala-Jedynak.

Poprzedni dyrektor orkiestry, Jurek Dybał rozwiązał kontrakt w związku z rozwojem kariery dyrygenckiej. Dlatego pod koniec sierpnia rozpisano konkurs. Do drugiego etapu konkursu zostało zakwalifikowanych sześcioro kandydatów. Wymogi, jakie stawiała przed nimi komisja to m.in. udokumentowane doświadczenie zawodowe, znajomość przepisów prawa regulujących funkcjonowanie samorządowych instytucji kultury, znajomości działalności rynku orkiestr w kraju i za granicą, doświadczenia w pracy w sektorze kultury, umiejętności zarządzania zespołem, wysokich kompetencji menedżerskich, doskonałej znajomości języka angielskiego.

– Po przesłuchaniu kandydatów i kandydatek komisja udzieliła poparcia tandemowi kobiet: doświadczonej menedżerce kultury i producentce wydarzeń kulturalnych, Agacie Grabowieckiej, a także utalentowanej dyrygentce, związanej z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Katarzynie Tomali-Jedynak – informuje miasto.

Wygrał kobiecy tandem: Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala-Jedynak. Kim są zwyciężczynie? Agata Grabowiecka to menadżerka kultury z wieloletnim doświadczeniem w zakresie realizacji projektów muzycznych w kraju i za granicą, obejmujących rozmaite obszary kultury: od symfoniki, kameralistyki i opery, po przedsięwzięcia z obszaru muzyki funkcjonalnej, filmowej i popularnej. W ostatnich latach była związana z KBF, gdzie pełniła obowiązki zastępcy dyrektora ds. programowych PLAY KRAKÓW, a wcześniej kierowała pionem muzycznym instytucji.

Agata Grabowiecka przystąpiła do przesłuchań w tandemie, co dopuszczał regulamin konkursu – przedstawiając swoją zastępczynię ds. artystycznych. Będzie nią ceniona dyrygentka młodego pokolenia, współpracująca z wieloma uznanymi orkiestrami, solistami, kompozytorami i reżyserami teatralnymi oraz filmowymi, Katarzyna Tomala-Jedynak. Kandydatury dyrektorskiego duetu wsparli przedstawiciele polskiego i międzynarodowego środowiska muzycznego, m.in. uznani dyrygenci, szefowie film producenckich, dyrektorzy międzynarodowych festiwali, a także liderzy polskich zespołów orkiestrowych i chóralnych.

W swojej koncepcji obydwie panie postawiły na silną obecność współczesnego repertuaru, utrzymanie kameralnego profilu zespołu, wzmocnienie międzynarodowego obiegu, a także silnego powiązania orkiestry z teatrem i filmem, aby wykorzystać w pełni przyszłe funkcje studia nagraniowego planowanego w Krakowskim Centrum Muzyki.

Na zdjęciu Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala-Jedynak.

info i fot: krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje