piątek, 5 stycznia 2024 10:02, aktualizacja rok temu

Orszak Trzech Króli w Krakowie po raz 14! Gdzie i kiedy?

Autor Katarzyna Domagała
Orszak Trzech Króli w Krakowie po raz 14! Gdzie i kiedy?

6 stycznia, jak co roku, przypada Święto Trzech Króli. Zgodnie z tradycją ulicami wielu miast w Polsce i na świecie przejdą barwne korowody upamiętniające trójkę słynnych postaci z opowieści biblijnej, które odwiedziły małego Jezusa. W tym roku do Orszaku zgłosiło się ponad 800 polskich miast, w tym Kraków, gdzie odbędzie się on już po raz czternasty. Jak dołączyć do wydarzenia?

"W jasełkach leży!" - ukłon w stronę tradycji

"W jasełkach leży!" – pod tym hasłem 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli 2024. Zwraca ono uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych, które 800 lat temu zapoczątkował św. Franciszek w Greccio we Włoszech. Jasełka rozprzestrzeniły się na cały świat stając się jednymi z najpopularniejszych bożonarodzeniowych widowisk.

Przypomnijmy, że Orszaki Trzech Króli to liczne uliczne jasełka, połączenie tradycji kolędowania i przedstawień bożonarodzeniowych. Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca, aby organizować jasełka zarówno w licznym, jak i mniejszym gronie (na przykład sąsiedzkim czy rodzinnym). Co roku orszakom towarzyszą konkursy: poetycki pt. "W żłobie leży", plastyczny "W żłobie leży, któż pobieży" (prace pochodzące z konkursów są ozdobą śpiewników) oraz rodzinny konkurs szopek "Przybieżeli do Betlejem". Tradycja ta jest wciąż żywa zwłaszcza w Małopolsce.

Kiedy i gdzie Orszak Trzech Króli w Krakowie? Trzy orszaki

W Krakowie Orszak Trzech Króli przemaszeruje trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata i Placu Matejki.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.00 i najpierw uda się pod Barbakan, gdzie napotka strażników króla Heroda, którzy nie chcą nikogo wpuścić do miasta. Następnie orszak przejdzie ulicą Floriańską. Przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki i dalej na Mały Rynek. Tam Król Afrykański spotka się z Herodem i zostanie odegrana kolejna scenka jasełkowa. Kiedy Herod udzieli wskazówek, orszak królewski skieruje się na Rynek.

Orszak zielony  (azjatycki) wyruszy przed godz. 10.00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. ruszy ok. godz. 11.00 trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Z kolei Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11.00), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Finalnie wszystkie człony głównego Orszaku spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną w pobliżu wieży ratuszowej. Wydarzeniu będą towarzyszyć dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonanych przez krakowskich artystów. Cały program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany w internecie na profilu facebookowym Orszak Trzech Króli Kraków.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w Krakowie jest Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara, która została powołana specjalnie dla realizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Od 2011 roku koordynuje całość przygotowań organizacyjnych i administracyjnych łącząc we wspólnych przygotowaniach środowiska współtworzące wydarzenie w Krakowie: szkoły, zgromadzenia, organizacje i wolontariuszy.

Źródło: Orszak Trzech Króli Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka