środa, 13 października 2021 08:14

Osteopata dla dzieci i niemowląt - rehabilitacja, fizjoterapia w Krakowie

Autor Artykuł sponsorowany
Osteopata dla dzieci i niemowląt - rehabilitacja, fizjoterapia w Krakowie

Osteopatia to całościowe spojrzenie na ludzki organizm. Bierze pod uwagę zarówno urazy, jak i zaburzenia posturalne czy psychikę. Osteopatia okazuje się bardzo pomocna podczas szukania przyczyn, a także leczenia dorosłych i dzieci, a także niemowlaków, które dopiero przyszły na świat. Wśród maluchów bardzo często diagnozuje się asymetrię ułożeniową, asymetryczne napięcie czy też niemowlęcą asymetrię posturalną. Problem ten najczęściej wynika z ułożenia w łonie matki, urazu okołoporodowego, ciąży mnogiej albo przez nadmierne napięcia mięśni brzucha oraz wielkość miednicy matki.

Kto to taki osteopata pediatryczny?

Tylko lekarz albo magister fizjoterapii po ukończeniu pięcioletnich studiów podyplomowych może zdobyć tytuł osteopaty. Żeby jednak zostać osteopatą pediatrycznym, należy dodatkowo przejść specjalne wieloetapowe szkolenia dotyczące zakresu osteopatii pediatrycznej. Tak więc wykwalifikowany osteopata będzie miał rozległą wiedzę na temat rozwoju dzieci, embriologii, ciąży oraz porodu i połogu. Jednocześnie uważnie będzie stosował techniki manualne, które muszą być dostosowane do wieku oraz potrzeb malucha. W pracy osteopata dziecięcy będzie łączył terapię manualną z wiedzą dotyczącą medycyny, położnictwa oraz osteopatii.

Jakie pierwsze objawy mogą pojawić się u niemowlęcia?

Nieprawidłowe ułożenie dziecka w czasie ciąży powoduje ucisk w obrębie narządów wewnętrznych oraz stawów, a także ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. Oznacza to, że podczas rozwoju dziecka struktury te mogą wzrastać nieprawidłowo, co powoduje zaburzenie dalszego rozwoju malucha.

Może to doprowadzić do gorszego rozwoju psychoruchowego, problemów z koordynacją oraz koncentracją. Pierwsze objawy, które mogą pojawić się u niemowlaka to:

  • zmiana kształtu głowy,
  • trudności w połykaniu oraz ulewanie,
  • wyginanie się dziecka w łuk,
  • trudności w karmieniu,
  • niechęć do bycia ubieranym oraz rozbieranym,
  • niespokojny sen.

Co może spowodować nieleczona asymetria posturalna? Jeżeli nie wybierzemy się do lekarza w odpowiednim czasie, to dziecko może mieć asymetryczny rozwój bioder, opóźnienia w raczkowaniu i chodzeniu oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Dodatkowo może pojawić się opóźnione zmienianie pozycji, chodzenie na palcach i bóle pleców oraz szyi.

Dlaczego warto wybrać się do osteopaty z niemowlakiem?

Jeżeli zauważymy u swojego dziecka którekolwiek z wyżej wymienionych objawów, to jak najszybciej powinniśmy wybrać się do osteopaty dla maluchów. Lekarz porozmawia z rodzicami, dokładnie zbada małego człowieka i poleci najlepszą terapią.

Rodzice otrzymają dokładną instrukcję dotyczącą tego, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby jak najszybciej przywrócić właściwą symetrię. Pomocna okazuje się także fizjoterapia, która pomoże przyspieszyć powrót do normalnego funkcjonowania.

Warto wybrać się do osteopaty dla noworodków, jeśli zauważymy takie dolegliwości jak:

  • kolka,
  • zaburzenia snu,
  • refluks,
  • asymetrię ułożeniową,
  • anomalie stóp,
  • skośnogłowie,
  • zaparcia,
  • wymioty bądź ulewanie,
  • opóźnienie w raczkowaniu lub chodzeniu,
  • kraniostenozę,
  • ciągle płaczące dziecko,
  • problemy z karmieniem.
Osteohelp Centrum Osteopatii Kraków

W jaki sposób przygotować się do wizyty u osteopaty pediatrycznego?

Przed wizytą u osteopaty należy zebrać obszerny wywiad dotyczący okresu ciąży oraz porodu, a także zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Warto dobrze przeanalizować wszelkie te etapy, ponieważ pomoże to lekarzowi w dotarciu do przyczyny dolegliwości.

W następnym kroku wykonywane jest badanie kliniczne w gabinecie, podczas którego osteopata będzie wyszukiwał ograniczeń ruchomości w obrębie stawów i kręgosłupa oraz różnic w gęstości tkanek trzewi i czaszki. Leczenie zaproponowane przez lekarza jest bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego nie ma się czego obawiać.

Kolejna wizyta u osteopaty pediatrycznego planowana jest około 2 tygodnie po pierwszej wizycie. W ten sposób organizm ma czas na to, aby przystosować się do wszystkich mechanizmów naprawczych, jakie zostały zastosowane.

Bardzo często do zlikwidowania problemu wystarczy jeden zabieg, ale należy pamiętać o tym, aby dalej śledzić rozwój umiejętności swojego dziecka na poszczególnych etapach. Po każdej wizycie rodzice otrzymują wskazówki dotyczące pracy z dzieckiem w domu. Ćwiczenia te są dla dzieci uzupełnieniem terapii, a jednocześnie dobrą zabawą, która może pomóc w osiągnięciu zamierzonych efektów.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka