wtorek, 15 grudnia 2020 11:09

Oświęcim. Duża inwestycja bez dofinansowania. Na co miasto nie dostało pieniędzy?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Duża inwestycja bez dofinansowania. Na co miasto nie dostało pieniędzy?

Miasto Oświęcim nie otrzymało wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To spowodowało, że budowa nowoczesnego kompleksu oświatowego na osiedlu Stare Stawy zostanie przesunięta w czasie. – Bez wsparcia z zewnątrz nie podołamy budowie żłobka i przedszkola z własnych funduszy - powiedział Janusz Chwierut.

Na Starych Stawach przy ul. Ceglanej ma powstać nowoczesny kompleks oświatowy, w którym znajdzie się zarówno żłobek, jak i przedszkole. Cała inwestycja będzie kosztować 12,7 mln zł. Miasto wnioskowało o 9 mln zł na realizację tego projektu. Niestety wniosek nie znalazł się na ogłoszonej niedawno liście inwestycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Mimo wielokrotnych deklaracji rządzących, że priorytetem jest polityka prorodzinna i zadania związane z aktywizacją zawodową młodych matek nasz projekt został odrzucony. To jest skandaliczna sytuacja, gdy nie ma jasnych reguł i decyzje mają jedynie charakter uznaniowy, a najważniejszym kryterium jest przynależność polityczna. Mechanizm podziału pieniędzy w ramach funduszu wzbudził ogromne protesty i niezadowolenie w środowisku samorządowców. Pominięto i skrzywdzono przede wszystkim mieszkańców, którzy oczekują na takie społeczne inwestycje – podkreśla prezydent Janusz Chwierut.

Wybudowanie nowego żłobka w Oświęcimiu jest koniecznie. Jak podaje prezydent miasta, w placówce opiekuńczej na ulicy Czecha jest spora kolejka oczekujących na miejsce. Budowa nowego, pozwoliłaby wrócić opiekunom maluchów do pracy.

Osiedle Stare Stawy to miejsce, gdzie wciąż przybywa nowych rodzin. Projekt budowy nowego żłobka i przedszkola jest już gotowy oraz zawiera wszystkie potrzebne pozwolenia. – Bez wsparcia z zewnątrz nie podołamy budowie żłobka i przedszkola z własnych funduszy. W tej sytuacji będziemy musieli przesunąć termin realizacji i szukać innych źródeł finansowania – wyjaśnia prezydent.

– Ponad 4 mld zł decyzją premiera zostało rozdzielone według klucza partyjnego. Przyznano je samorządom, w których rządzą politycy z Prawa i Sprawiedliwości lub z nimi sympatyzujący. Tylko w samej Małopolsce niektóre samorządy otrzymały nawet po 20 mln zł zł, podczas gdy prawie 90 samorządów zupełnie pominięto – mówi Chwierut.

Nowa placówka oświatowa będzie ciekawa architektonicznie

W piętrowym budynku obok przestronnych sal do zabawy i wypoczynku zaprojektowano odrębne kuchnie dla maluchów i przedszkolaków, jadalnie, szatnie oraz zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych. Żłobek i przedszkole będą miały odrębne wejścia. W budynku znajdą się pomieszczenia administracyjne. Nowa placówka oświatowa będzie miała zaplecze rekreacyjne wraz z ogrodem oraz parking.

Obiekt będzie ciekawy architektonicznie. Zaprojektowano w nim rozwiązania z myślą o niepełnosprawnych dzieciach. Więcej o projekcje pisaliśmy tutaj:

Oświęcim. W przyszłym roku rozpocznie się budowa przedszkola oraz żłobka
Na Starych Stawach przy ul. Ceglanej powstanie nowoczesny kompleks oświatowy, w którym znajdzie się zarówno żłobek, jak i przedszkole. Placówka zapewni opiekę i edukację 96 dzieciom do 3 lat i 100 przedszkolakom. Budowa rozpocznie się w przyszłym roku, a zakończy w grudniu 2022 roku. Inwestorem je…

Info i foto: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje