poniedziałek, 11 stycznia 2021 08:32

Oświęcim. Faszystowskie symbole na murze cmentarza żydowskiego

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Faszystowskie symbole na murze cmentarza żydowskiego

Na murze kirkutu w Oświęcimiu ktoś namalował nazistowskie symbole. W niedzielę rano zauważyli je policjanci. Prezydent miasta wydał w tej sprawie oświadczenie.

Nie wiadomo jeszcze kto dokonał aktu wandalizmu. Jak wiadomo, policja wszczęła już w tej sprawie postępowanie.

Kolejny bezczelny akt wandalizmu, któremu szczególnie w naszym mieście należy powiedzieć stanowcze NIE! #OswiecimMiastoPokoju

Opublikowany przez Oswiecim - Miasto Pokoju - City of Peace Niedziela, 10 stycznia 2021

Prezydent Oświęcimia nie krył swojego wzburzenia. Wczoraj wieczorem wydał oświadczenie, w którym potępił akt wandalizmu. Przedstawiamy jego treść:

"W związku z namalowaniem przez nieznanych sprawców symboli faszystowskich na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu, wyrażam razem z mieszkańcami zdecydowane oburzenie wobec takich działań. Oświęcim jest miejscem, w którym takie akty zawsze będą potępiane. Mieszkańcy Oświęcimia zachowują pamięć o ofiarach Holocaustu. Oświęcim jest również symbolem wielowiekowego współżycia społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej, a na cmentarzu żydowskim są pochowani mieszkańcy przedwojennego Oświęcimia. Takie działania godzą w naszą wspólną pamięć. Stanowczo potępiamy takie akty. Oczekujemy szybkiego wykrycia i ukarania sprawców przez organy ścigania".

W związku z namalowaniem przez nieznanych sprawców symboli faszystowskich na murze cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu,...

Opublikowany przez Oswiecim - Miasto Pokoju - City of Peace Niedziela, 10 stycznia 2021

Prezydent Chwierut liczy na szybkie odnalezienie sprawców tego wandalizmu.

Nazistowskie symbole zostały już zamalowane.

foto: Facebook/Oshpitzin, UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje