środa, 12 sierpnia 2020 10:10

Oświęcim. Powiat ma szansę na zmianę strefy. Ale na jaką?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Powiat ma szansę na zmianę strefy. Ale na jaką?

W poniedziałek (10.08.) odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem przewodnim tego spotkania była aktualna sytuacja epidemiologiczna w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Jest szansa, że powiat oświęcimski zmieni strefę na zieloną?

Od soboty powiat oświęcimski znalazł się w żółtej strefie. W związku z tym obowiązują obostrzenia, o których pisaliśmy tutaj:

W powiecie oświęcimskim wracają obostrzenia. Powiat w żółtej strefie
Dziś w publicznym wystąpieniu, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, poinformował o powiatach, w których wrócą obostrzenia. Powiat oświęcimski jest jednym z tych, w których zaostrzą się wymogi bezpieczeństwa. Co oznacza żółta strefa i jakie powrócą ograniczenia? Powiat oświęcimski ze względu na wzrost…

i tutaj:

Powiat oświęcimski. Noszenie maseczek znów obowiązkowe. Sprawdź, gdzie są konieczne!
Ze względu na duży przyrost zakażeń na COVID-19 Powiat oświęcimski trafił do żółtej strefy. To oznacza, że wrócą pewne obostrzenia, w tym noszenie maseczek w miejscach publicznych. Za nieprzestrzeganie obostrzeń grożą m.in. konsekwencje finansowe. Maseczkę trzeba obowiązkowo nosić m.in.: * w aut…

W poniedziałek (10.08.) odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Udział w nim wzięli: włodarze miast i gmin powiatu, komendanci służb oraz dyrektorzy powiatowych placówek. Wideokonferencji przewodniczył wicestarosta Paweł Kobielusz.

Dyrektor PSEE w Oświęcimiu został poproszony o przybliżenie aktualnej sytuacji. Poinformował, że wraz z policją monitorowane są obiekty publiczne pod kątem przestrzegania zaostrzonych norm sanitarnych.

– Nasza powiatowa społeczność jest zdyscyplinowana – wyznał Andrzej Stasiuk.
– Nie wpadniemy do czerwonej strefy, chyba że pojawią się niespodziewane ogniska. Podstawą jest noszenie maseczek, stosowanie środków ochrony osobistej, utrzymywanie odpowiednich odległości – dodał.

Na dzień wczorajszy, liczba aktywnych zakażeń w powiecie wynosi 161. Poniżej przedstawiamy tabelkę, w której przyporządkowane są zakażenia do poszczególnych gmin.

Prezydent Oświęcimia miał odmienne zdanie. Jest zaniepokojony sytuacją w gminie Brzeszcze, gdzie znajduje się duża liczba zakażeń, a to wpływa na zawyżenie statystyki zachorowań w całym powiecie.

Dyrektor PSSE w Oświęcimiu podkreślił jednak, że w gminie Brzeszcze nie ma ogniska. Zakażeni mieszkańcy to pracownicy pobliskich śląskich kopalń i tam się zakaziły.

Jak wygląda sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu?

Dyrektor szpitala Edward Piechulek stwierdził, że sytuacja jest stabilna. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem są kierowani do szpitala jednoimiennego w Krakowie.

Powiat ma szansę na zmianę swojej strefy na zieloną?

Jeśli sytuacja w powiecie będzie się stabilizowała i nie powstaną nowe ogniska to jest szansa, że powiat oświęcimski dołączy do zielonej strefy. To wszystko, zależy przede wszystkim od przestrzegania zasad i obostrzeń, tak aby koronawirus się nie rozprzestrzeniał.

info: Powiat Oświęcimski

koronawirus najnowsze informacje
Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje