piątek, 17 lipca 2020 15:26

Pacjent objęty kwarantanną a apteka: jak uzyskać receptę i kupić leki?

Autor Głos 24
Pacjent objęty kwarantanną a apteka: jak uzyskać receptę i kupić leki?

Objęcie kwarantanną uniemożliwia normalne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Wyjście na zakupy czy do apteki jest niemożliwe, ograniczony do minimum jest kontakt z lekarzami. W jaki sposób osoba poddana kwarantannie może bezpiecznie uzyskać i zrealizować receptę?

Uzyskanie recepty na kwarantannie – z pomocą służy e-recepta

Wiele osób na kwarantannie wymaga przyjmowania leków na receptę, jednak z powodu ograniczeń, niemożliwe jest odwiedzenie lekarza lub apteki.  Na szczęście, pacjent może skorzystać z tzw. e-recepty, czyli recepty w formie elektronicznej. Do odbioru leków niezbędny jest wtedy 4-cyfrowy kod uzyskany od lekarza oraz numer PESEL pacjenta. Do otrzymania e-recepty niezbędny jest dostęp do telefonu lub Internetu – to za ich pomocą możliwy jest obecnie kontakt z lekarzem. Po wywiadzie medycznym, pacjent może uzyskać e-receptę w postaci wiadomości tekstowej zawierającej co najmniej kod dostępu. Kod może być umieszczony na wydruku przesłanym drogą poczty elektronicznej lub jako wiadomość SMS. Dzięki temu, bez konieczności wyjścia z domu, można bezpiecznie uzyskać receptę na przyjmowane do tej pory (lub nowe) leki.

Bezpieczny odbiór leków – samodzielnie lub z pomocą bliskich

Wiele aptek oferuje bezpieczną dostawę leków kurierem do mieszkania osoby chorej. Dostawa jest w formie bezdotykowej – kurier zostawia paczkę pod drzwiami mieszkania, dzięki czemu nie jest narażony na zarażenie. Aby zamówić lek na receptę, niezbędne jest podanie informacji w postaci 4-cyfrowego kodu dostępowego i numeru PESEL lub kodu kreskowego e-recepty na e-mail apteki. Następnie pacjent jest zobligowany do zapłacenia za lek przelewem na konto apteki lub inną wybraną metodą płatności.

Drugim rozwiązaniem jest odbiór leku w stacjonarnej aptece przez osobę bliską pacjentowi na kwarantannie. Aby ułatwić ten proces, zalecamy upoważnienie danej osoby za pomocą systemu Internetowego Konta Pacjenta. Po podaniu 4-cyfrowego kodu i numeru PESEL pacjenta, osoba bliska może zakupić lek, po czym przekazać go w formie bezdotykowej pacjentowi – pozostawiając pod drzwiami mieszkania i informując o zrealizowaniu recepty.

- Korzystanie z tych rozwiązań w zakresie pozyskiwania e-recept i ich realizacji za pośrednictwem osób bliskich jest zalecane nie tylko osobom, które przebywają na kwarantannie, ale też osobom starszym i chorym, które kwalifikują się do grupy podwyższonego ryzyka, a zatem które w szczególności powinny ograniczać przebywanie w miejscach publicznych – zaleca prawnik z katowickiej kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka