wtorek, 29 czerwca 2021 10:54

Panele z mchów i porostów – co to jest?

Autor Artykuł sponsorowany
Panele z mchów i porostów – co to jest?

Panele z mchów i porostów to doskonała alternatywa dla osób, które cenią sobie towarzystwo roślin, jednak zbyt często zapominają o ich regularnej pielęgnacji. Mchy i porosty są praktycznie w ogóle niewymagające, zniosą każde warunki - nawet te, gdzie światło słoneczne wcale nie dochodzi. Czynnikiem niezbędnym do normalnego funkcjonowania takich paneli jest wilgotność powietrza na poziomie przynajmniej 40-60%. W momencie, kiedy wilgotność powietrza będzie niższa, niż jest wymagana, mchy poinformują nas o tym swoim wyglądem - staną się suche i twarde. Na szczęście nietrudno jest o powrót do ich pierwotnej formy. Wystarczy dostatecznie nawilżyć powietrze. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczony nawilżacz powietrza.

Do tworzenia obrazów i paneli wykorzystuje się różne odmiany mchów i porostów. Najbardziej popularny jest chrobotek reniferowy, czyli inaczej porost islandzki, sprowadzany z północnej Europy wraz z wszelkimi niezbędnymi certyfikatami. Chrobotek reniferowy z natury posiada jasno-beżowy kolor, jednak dzięki naturalnym barwnikom istnieje opcja na wielokolorowe aranżacje. Kolory jakie możemy otrzymać po wybarwieniu chrobotka są przeróżne, od głębokiej zieleni, przez błękit, aż po mocny róż. Wybór zależy od upodobań i gustu osoby decydującej się na takie kompozycje. Panele z chrobotka reniferowego występują także jako kwadratowe elementy, które można dowolnie ze sobą łączyć w jedną całość. Oprócz wymiarów, panele z chrobotka reniferowego można podzielić także w zależności od jakości porostu.

Oprócz chrobotka reniferowego popularnym w takich kompozycjach jest także mech poduszkowy, mech prowansalski, widłak oraz mech leśny. Dodatkowo, podczas tworzenia kompozycji, mchom i porostom bardzo często towarzyszą rośliny stabilizowane. Rośliny stabilizowane to takie, których naturalne soki zastąpione zostały gliceryną. Zabieg ten jest stosowany po to, aby roślinę przez długi czas utrzymać świeżą, soczystą oraz zachować jej naturalną barwę. Kiedy wymagane warunki zostaną zachowane, panele z mchów i porostów są w stanie przetrwać bardzo długi okres, bo nawet aż kilkanaście lat. Mchy i porosty nie mają także problemu z osadzającym się kurzem. Ponieważ są antystatyczne, utrzymanie ich w dobrej kondycji wizualnej jest bardzo łatwe i niewymagające. Dodatkowo, dzięki swojej miękkiej formie, mchy i porosty zapewniają doskonałą izolację akustyczną.

Z racji, iż mchy i porosty są materiałem niebywale elastycznym, możliwe jest utworzenie przeróżnych form wizualnych, od geometrycznych kształtów do loga, wkomponowanego w panel z mchu.  Aby zapewnić jeszcze większą efektywność paneli, możliwe jest także przeróżne połączenie kilku odmian mchów w jedną całość. Dzięki temu, iż każdy rodzaj mchu ma swoją wyjątkową formę, połączenie ich stworzy unikatowy panel z naturalnymi nierównościami.

Panele z mchów i porostów to idealne rozwiązanie dla osób lubujących się w zieleni, ale także dla tych, które poprzez ograniczenia czasowe nie są w stanie poświęcić się częstszej pielęgnacji. Dzięki temu, że panele z mchów i porostów nie są w ogóle wymagające, prócz miejsc zamieszkania, świetnie sprawdzają się także w restauracjach czy hotelach. Dzięki swojej unikatowej strukturze są w stanie wskazać nam, kiedy powietrze w danym pomieszczeniu jest za mało wilgotne. Panele z mchów i porostów tworzą naturalne obrazy, przy których spędzanie czasu to czysta przyjemność.

Sprawdź ofertę paneli z mchów na jukogreendesign.pl/oferta/panele-i-sciany-z-mchu.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje