czwartek, 26 maja 2022 03:00

"Panują tam całkowite ciemności. Wszędzie czuć zapach śmierci". Makabryczna relacja z Azowstalu

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Panują tam całkowite ciemności. Wszędzie czuć zapach śmierci". Makabryczna relacja z Azowstalu

Za pośrednictwem Telegrama rosyjskie propagandowe kanały udostępniły najnowsze wideo z wnętrza kombinatu Azowstal w Mariupolu. Na nagraniu można dostrzec rzędy ciał.

Na przekazanym w środę (25 maja) wideo można zauważyć całe rzędy ciał w workach. Kadry obrazują skalę masakry, do jakiej doszło w tym miejscu.

Z relacji ukraińskich władz wynika, że od momentu inwazji zginęło tam co najmniej 22 tys. osób.

-W wyniku rosyjskich ostrzałów Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zginęło co najmniej 22 tys. osób; najeźdźcy cofnęli to miejsce do czasów średniowiecza

- przekazał cytowany przez Radio Zet doradca mera miasta Petro Andriuszczenko w rozmowie ze stacją CNN.

Z relacji Andriuszczenki wynika, że proces pochówku komplikują naciski rosyjskich urzędników, którzy wymagają, by ciała trafiały do kostnicy. Potem zgłaszający się po ciało musi obowiązkowo powiedzieć na nagraniu, że zmarły został zabity przez ukraińskie wojsko.

-W Mariupolu panują całkowite ciemności. Jedyne źródła światła pochodzą z rosyjskich patroli i od żołnierzy wroga. Wszędzie czuć zapach śmierci i ognia

- powiedział doradca mera miasta.

Mieszkańcy Mariupola nie mogą swobodnie się przemieszczać, ponieważ Rosjanie wymagają do poruszania się po mieście specjalnych przepustek. Z kolei ucieczkę z miasta uniemożliwia cywilom rosyjski system "filtracji".

Inf.: Radio Zet
Fot.: RTR Donetsk/ screen Telegram

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje