czwartek, 20 maja 2021 08:27

Paszporty covidowe w Polsce. Wiceminister zdrowia podaje termin

Autor Aleksandra Tokarz
Paszporty covidowe w Polsce. Wiceminister zdrowia podaje termin

- Do 25 czerwca będziemy już z pewnością podłączeni do unijnego systemu zielonych cyfrowych certyfikatów, które ułatwią przemieszczanie się w UE – zaznaczyła w rozmowie z PAP wiceminister zdrowia Anna Goławska. Będzie to kod QR dostępny w aplikacji lub w formie papierowej.

W połowie marca Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu. Ten ma ułatwić bezpieczne i swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.

Kod QR będzie łatwy do odczytania, głównie ze względu dostępności zarówno w specjalnej aplikacji, jak i formie papierowej. Certyfikat nie będzie warunkiem przemieszczania się w Unii, ale sporym ułatwieniem dla jej mieszkańców, w tym także Polaków.

W uproszczeniu – certyfikat będzie zawierał informacje o tym, czy ktoś jest bezpieczny pod kątem zakażenia koronawirusem, a więc czy jest zaszczepiony preparatem dostępnym na rynku unijnym przeciw COVID-19, ewentualnie czy jest ozdrowieńcem lub czy ma negatywny wynik testu.

Wiceminister zaznaczyła, że w tym kodzie nie będzie "informacji medycznych o samym pacjencie, ale o tym, że dana osoba – jako zaszczepiona, ozdrowiała czy też mająca negatywny wynik testu – jest osobą bezpieczną".

Równocześnie podkreśliła, że Unia Europejska nie planuje utworzenia na poziomie europejskim centralnego rejestru z danymi pacjentów.

Jak przypomniała, Polska zgłosiła Komisji Europejskiej gotowość do technicznej weryfikacji naszej gotowości i chęci przetestowania systemu. Testy mają być wyznaczone dla Polski albo od 21 albo 25 maja.

Wiceminister zapewniła, że polski system certyfikatów powinien być gotowy do uruchomienia w ramach systemu Unii Europejskiej już z początkiem czerwca. - Staramy się, by podłączyć się do tego systemu unijnego jak najszybciej. Ostateczną datą jest 25 czerwca, ale my będziemy gotowi raczej z początkiem miesiąca – powiedziała w rozmowie z PAP.

koronawirus najnowsze informacje

inf. PAP, fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje