środa, 10 marca 2021 07:53

Patronkami tarnowskich ulic będą tylko kobiety?

Autor Aleksandra Tokarz
Patronkami tarnowskich ulic będą tylko kobiety?

W Tarnowie obchodzony jest “Rok Kobiet”. To właśnie w związku z tym wydarzeniem, Komisja do spraw Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie rozpoczęła procedurę nadawania nazw nowym ulicom w mieście. Czy patronkami wszystkich będą kobiety? Pomysłów jest wiele.

Na długiej liście proponowanych nazw znalazły się takie nazwiska jak Agata Mróz-Olszewska, Kora Jackowska, Wisława Szymborska czy Maria Kaczyńska. Dodatkowo Papusza, Klementyna z Czartoryskich Sanguszkowa, Józefa Kantorówna, Stefania Łącka, Irena Sendlerowa czy Debora Wechsler. Rondo znajdujące się przy wjeździe do Tarnowa od strony autostrady może nosić nazwę Praw Kobiet.

Efektem posiedzenia komisji, które odbyło się 8 marca jest skierowanie do konsultacji społecznych wniosku o nazwanie 26 ulic, 2 skwerów i jednego ronda na cześć kobiet. Przewodniczący Komisji ds. Nazewnictwa Jakub Kwaśny tłumaczy, iż do tej pory w Tarnowie było zdecydowanie za mało ulic właśnie tak nazywanych. Według danych zebranych przez studentów warszawskiej ASP sprzed 4 lat, tylko 4 procent tarnowskich ulic ma kobiece patronki.

Samochody zajeżdżały sobie drogę na autostradzie A4. To była walka o … pokemony
W niedzielę wieczorem dyżurny Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymał nietypowe zgłoszenie. Według niego, jeden z kierowców niebezpiecznie się zachowywał, a samochody zajeżdżały sobie nawzajem drogę. Wszystko po to, aby wygrać walkę o … pokemony.

Propozycja skierowana została na razie do konsultacji społecznych. Mają one potrwać kilka tygodni, a swoje zdanie w tym temacie wyrazić mogą zarówno miejscy radni, jak i mieszkańcy czy przedstawiciele rad osiedli. Później sformułowany zostanie wniosek, a następnie pomysł zaprezentowany zostanie na sesji rady miejskiej.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje