wtorek, 16 maja 2023 12:39

Pielęgniarka z Krakowa w gronie 13 najlepszych na świecie!

Autor Mirosław Haładyj
Pielęgniarka z Krakowa w gronie 13 najlepszych na świecie!

Sylwia Juszkiewicz, pielęgniarka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, odebrała w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku wyróżnienie "Pielęgniarka o światowym wpływie".

Pracownica krakowskiego pogotowia ratunkowego znalazła się wśród 13 osób na świecie uhonorowanych w tym roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek CICAMS.

Dyplom Sylwii Juszkiewicz/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Dyplom Sylwii Juszkiewicz/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Drugą wyróżnioną w tym roku osobą z Polski została Stanisława Leszczyńska (pośmiertnie), położna, która była więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz i tam pomagała innym osadzonym. Przez prawie dwa lata pobytu w obozie koncentracyjnym przyjęła niemal 3000 porodów.

Kim jest Sylwia Juszkiewicz?

Sylwia Juszkiewicz jest pielęgniarką systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i na co dzień jeździ w jednej z krakowskich karetek. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od roku 1995. Międzynarodową Nagrodą "Pielęgniarka o światowym wpływie" została nagrodzona za całokształt swojej pracy w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, a szczególnie za swoje wieloletnie zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Krakowska pielęgniarka zainspirowała swoich przełożonych do wysłania karetki z pomocą medyczną do uczestników Pomarańczowej Rewolucji na kijowskim Majdanie w 2014 roku. Udało jej się zawieźć środki medyczne do Centrum Pomocy Majdan we Lwowie, a później zabrała rannego chłopca z amputowaną dolną nogę i ranę postrzałową brzucha ze szpitala w Kijowie do Polski.

Sylwia Juszkiewicz/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Sylwia Juszkiewicz/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

W 2022 roku, również jako wolontariuszka, brała udział w dwóch akcjach humanitarnych, przewożąc rannych z Ukrainy do Polski.

W maju przetransportowała kobietę ranioną po wybuchu rakiety z amputowaną stopą, ręką, zespoleniem zewnętrznym kończyny górnej i stomią, której towarzyszył mąż z 6-letnim synem. W lipcu rannego żołnierza z amputacją obu stóp po wybuchu miny.

W ubiegłym roku pielęgniarka z Krakowa została odznaczona przez Ojca Świętego Franciszka Krzyżem Zasługi „Pro Ecclesia et Pontifice”. Odznaczenie to jest jednym z najważniejszych odznaczeń papieskich, przyznawanym osobom duchownym, zakonnym i świeckim. Został on ustanowiony przez papieża Leona XIII w 1888 r. i przyznawany jest przez Ojca świętego w dowód uznania za właściwą postawę moralną i zaangażowanie w pracę na rzecz dobra wspólnego.

Wielokrotnie, z sukcesami, brała udział w zawodach w ratownictwie medycznym w Polsce i za granicą. Jest również zaangażowana w działalność charytatywną – w roku 2014 wyjeżdżała z pomocą humanitarną na kijowski Majdan i brała udział w transporcie rannych z Ukrainy.

"Nasza pielęgniarka z sukcesami reprezentowała KPR podczas polskich i międzynarodowych zawodów w ratownictwie medycznym. Jest również laureatką Nagrody błogosławionego Gerarda, przyznawanej przez Ministra Zdrowia osobom zasłużonym dla systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego" - podkreśla KPR.

"Najbardziej wpływowa pielęgniarka"

Tytuł „Najbardziej wpływowej pielęgniarki” nadawany jest od roku 2017 przez CICAMS - International Catholic Committee of Nurses and Medico-Social Assistants, katolicką organizację pozarządową założoną w 1933 roku w Lourdes. Głównym celem wyróżnienia „Nurses with Global Impact” jest wspieranie i docenianie pracy pielęgniarek na całym świecie oraz prezentowanie pielęgniarek wykonujących niezwykłą pracę i ich projektów, które mają globalny wpływ na opiekę zdrowotną. Każdego roku w taki sposób wyróżnianych jest kilka osób wykonujących zawody medyczne.

Informator/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
Informator/ Fot.: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 12 maja w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Inf. i foto: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka