wtorek, 18 lutego 2025 08:54, aktualizacja 2 dni temu

Pierwsze obchody nowego święta w powiecie bocheńskim. Uczczono też lokalnego bohatera

Autor Marzena Gitler
Pierwsze obchody nowego święta w powiecie bocheńskim. Uczczono też lokalnego bohatera

14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Pamiętała o tym społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie i uczciła lokalnego bohatera – Władysława Gałkę. Obchody odbyły się również w Bochni.

W hołdzie żołnierzom AK

14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Jest to najmłodsze polskie święto narodowe. Zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego później Państwa Podziemnego. SZP została przekształcona w listopadzie 1939 r. w Związek Walki Zbrojnej.

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Kolejnymi dowódcami Armii Krajowej byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 r., Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 r., Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 r. Dowódca Armii Krajowej podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tys. osób.

Obchody w Bochni

Pamięć żołnierzy AK uczcili samorządowcy z miasta Bochnia i Powiatu Bocheńskiego.14 lutego przedstawiciele bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK: dr hab. Teofil Wojciechowski, Jadwiga Piotrowicz i Krzysztof Kasprzyk, Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak oraz Zastępca Burmistrz Miasta Bochnia Wojciech Woźniczka oddali hołd składając kwiaty i znicz pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego - ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej.

Pamięci Władysława Gałki

W Rzezawie z tej okazji uczczono pamięć lokalnego bohatera – Władysława Gałka. Był on żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej oraz więźniem komunizmu. Pochodził z Jodłówki, a przez pewien czas pracował w Rzezawie jako nauczyciel. Pod tablicą, która go upamiętnia i znajduje się przy wejściu do budynku szkoły, zostały złożone kwiaty, aby oddać hołd temu niezwykłemu człowiekowi.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Rzezawie / fot. UG Rzezawa

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Rzezawa Zbigniew Biernat, Dyrektor PSP w Rzezawie Barbara Korol-Adamczyk oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

fot. Powiat Bocheński

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka