środa, 27 maja 2020 12:53

PIT online w czasie epidemii

Autor Głos 24
PIT online w czasie epidemii

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 zmieniła praktycznie cały świat. Kryzys dotarł również do podatników, rozliczających deklaracje podatkowe. Borykają się oni z problemami natury technicznej, kadrowej i merytorycznej. Przy rozliczaniu PIT 2019 podatnicy mogą spotkać się z obciążonymi infoliniami urzędowymi, brakiem możliwości standardowych wizyt w urzędach skarbowych, zdecydowanym ograniczeniu działania urzędów pocztowych, częstymi zmianami przepisów prawa oraz brakami kadrowymi - zarówno w działach księgowych jak i specjalistycznych biurach rachunkowych. Rozwiązaniem chociaż części tych problemów, mogą być PIT’y online.

PIT online – w pełni zdalnie i bez wychodzenia z domu

Tradycyjne formy rozliczenia PIT wymagają wyjścia z domu. To założenie sprawdza się zarówno w przypadku PIT 2019, przygotowywanych osobiście i składanych bezpośrednio w urzędzie skarbowym, jak i przy deklaracjach tradycyjnych, wysyłanych listem poleconym operatora pocztowego Poczty Polskiej. Dlatego właśnie PIT online staje się dobrym rozwiązaniem w trakcie epidemii. Umożliwia pracę nad deklaracją w domu lub biurze oraz przesłanie go za pomocą sieci internet. Należy wyjaśnić, że PIT online oznacza nie tylko drukowaną i wysyłaną deklarację – jest to w pełni elektroniczny dokument, który wystarczy złożyć zdalnie (przez internet). Podatnik przy użyciu odpowiedniego oprogramowania, może to zrobić zupełnie bezpiecznie i uzyskać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) – które stanowi oficjalny dowód wykonania obowiązku podatkowego.

pit 2019

Odpowiedzi na braki kadrowe w nowoczesnych rozwiązaniach

Ze względu na zamknięcie szkół, przedszkoli oraz żłobków, działy kadr, księgowości, finansów czy biura rachunkowe zmagają się z brakami kadrowymi. Wielu pracowników i specjalistów musiała zostać w domu, jako rodzice opiekujący się dziećmi. Prawie 80 000 osób w całym kraju pozostaje w kwarantannie, wiele także choruje – to również realnie wpływa na możliwości pracy. Odpowiedzią na te problemy, może być PIT online. To rozwiązanie pozwala na zautomatyzowanie wielu procesów, ponieważ dobre aplikacje do rozliczania PIT ograniczają konieczność żmudnego, ręcznego wprowadzania danych. PIT online dla profesjonalistów pozwalają na zbiorcze wystawianie deklaracji, czy import danych w formacie excel lub CSV.

Rozbudowane systemy wsparcia merytorycznego profesjonalnych usługodawców

W sytuacji kiedy urzędy działają w ograniczonym zakresie, skontaktowanie się z infoliniami, odpowiednimi jednostkami udzielającymi informacji, czy pomocy podatnikom może być bardzo trudne lub nawet w praktyce niemożliwe. Podatnicy zostają więc często sami ze swoimi wątpliwościami i pytaniami. W prawidłowym przygotowaniu PIT 2019, mogą pomóc e-PITy online. Specjalnie przygotowane aplikacje do pracy nad zeznaniami podatkowymi wspierają swoich użytkowników – na każdym etapie pracy. Dobre programy umożliwiają wstępną weryfikację pliku oraz korzystanie z rozbudowanych poradników, systemów informacyjnych oraz wsparcia technicznego. Dzięki temu, podatnik jest prowadzony przysłowiowo „za rękę”. Dzięki doświadczeniu profesjonalnych zespołów specjalistów, PIT online mogą więc stanowić realne wsparcie merytoryczne dla podatników.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje