środa, 4 sierpnia 2021 14:14

Planowany pobyt w szpitalu – jak się do niego przygotować?

Autor Artykuł sponsorowany
Planowany pobyt w szpitalu – jak się do niego przygotować?

Planowane hospitalizacje odbywają się w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki lub przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych, które nie są pilne. Do pobytu w szpitalu należy się odpowiednio przygotować. Dzięki temu można poczuć się komfortowo. Są rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać, jak i takie, które służą umileniu czasu. Zobacz, jak przygotować się do pobytu w szpitalu.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do szpitala?

Każdy pacjent, który zgłasza się na planowaną wizytę do szpitala, powinien mieć przy sobie wszystkie dokumenty. Nie można zapomnieć o zabraniu:

 • dokumentu tożsamości (może to być paszport lub dowód osobisty),
 • skierowania do szpitala,
 • wyniki wykonanych do tej pory badań,
 • wypis ze szpitala (jeżeli poprzednia hospitalizacja miała miejsce w ostatnim czasie),
 • listę przyjmowanych leków,
 • dane zakładu pracy (potrzebne do wystawienia zwolnienia lekarskiego).

Szpital EMC wymaga wszystkich powyższych dokumentów w chwili przyjęcia do placówki. W razie wątpliwości warto skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z działem obsługi pacjenta, który udzieli stosownych informacji.

Co spakować do szpitala?

Wiele pytań dotyczy tego, co spakować do szpitala. Należy pamiętać, że obecnie planowane hospitalizacje są raczej krótkie. Dlatego wystarczy zabrać rzeczy na 2–4 dni. Warto zapytać lekarza, który wydaje skierowanie do szpitala, ile średnio wynosi czas hospitalizacji w danym przypadku.

Torba do szpitala powinna zawierać:

 • szlafrok,
 • kapcie,
 • bieliznę osobistą (majtki i skarpetki),
 • dwie piżamy,
 • ręcznik kąpielowy,
 • ręcznik do wycierania rąk,
 • klapki pod prysznic.

Oprócz tego konieczne jest zabranie przyborów toaletowych. Mowa o szczoteczce i paście do zębów, żelu pod prysznic, szamponie oraz balsamie nawilżającym. Warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne lub ręczniki papierowe. Część osób decyduje się na zabranie własnych sztućców i kubka. Nie jest to konieczne, jednak nie stanowi błędu.

Dodatkowo należy zabrać ze sobą przedmioty, które umilą czas w czasie hospitalizacji. Tutaj wiele zależy od własnych preferencji. Można spakować książki, krzyżówki, łamigłówki, odtwarzacz muzyki ze słuchawkami, tableta lub robótki ręczne. Nie można zapomnieć o telefonie i ładowarce. Dobrze też jest mieć przy sobie kilka drobnych monet. Posłużą one do płacenia za możliwość oglądania telewizora lub robienia zakupów w szpitalnym kiosku.

O czym jeszcze pamiętać przed hospitalizacją?

Warto sprawdzić, czy posiada się szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Dzięki niemu zmniejszone zostaje ryzyko zakażenia, do którego może dojść na skutek przerwania ciągłości tkanek. Jeżeli dana osoba nie została wcześniej zaszczepiona, może poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do punktu szczepień.

Warto także wybrać dobry szpital. Dobrze jest kierować się opinią innych pacjentów. Nie tylko na temat samej placówki, ale także lekarzy. Każdy chce, aby opieka była na najwyższym poziomie. Kryterium do wyboru szpitala powinna być także odległość od miejsca zamieszkania.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje