sobota, 1 lipca 2023 10:10

Po 102 latach przenoszą seminarzystów do Krakowa. Przyczyn jest kilka, m.in. mniejsza liczba studentów

Autor Mirosław Haładyj
Po 102 latach przenoszą seminarzystów do Krakowa. Przyczyn jest kilka, m.in. mniejsza liczba studentów

Z nowym rokiem akademickim Wyższe Seminarium Duchowne w Tuchowie zostanie przeniesione do Krakowa.

W sobotę (24 czerwca) w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej dziękowano za miniony akademicki, który zarazem był ostatnim w Tuchowie. Wyższe Seminarium Duchowne w Tuchowie po 102 latach zostaje bowiem przeniesione do Krakowa, gdzie od października klerycy będą kontynuować dalszą formację do kapłaństwa.

Eucharystia była też okazją do podziękowania siostrom służebniczkom dębickim, które przez 62 lata pracowały w kuchni tuchowskiego seminarium.

Przyczyn jest kilka

– Wraz z zakończeniem roku akademickiego seminarium, które miało swoją siedzibę w Tuchowie przez 102 lata, nie kończy swojej działalności, tylko przenosi się do Krakowa, gdzie będzie działało wraz z innymi seminariami. Powodem jest mniejsza liczba studentów oraz pragnienie Stolicy Apostolskiej aby instytuty teologiczne działały w ramach większych grup

powiedział RDN o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

Wyższe Seminarium Duchowe Redemptorystów

Na ziemiach polskich zadanie formowania nowych powołań dla Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela podjął jako pierwszy św. Klemens Hofbauer, który w 1788 roku założył seminarium w Warszawie przy kościele św. Benona. Instytut ten miał przygotowywać przyszłych redemptorystów do działalności pastoralnej w Polsce, Europie oraz krajach misyjnych.

Niestety, redemptorystów wypędziły z Polski władze carskiej Rosji. Dzięki staraniom sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego w 1883 r. redemptoryści na nowo powrócili na ziemie polskie. Z myślą o nowych powołaniach założono w 1895 r. w Mościskach juwenat, czyli niższe seminarium duchowne. Od 1921 r. seminarium redemptorystów działa w Tuchowie.

Prowincja Warszawska Redemptorystów oprócz prowadzenia własnego międzynarodowego Wyższego Seminarium Duchownego w Tuchowie posiada Postulat w Bardzie oraz Nowicjat w Lubaszowej.

Inf.: redemptoryści, Diecezja Tarnowska, RDN

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka