sobota, 19 czerwca 2021 09:50

Zakopane po 86 latach przywróciło Wojciechowi Korfantemu honorowe obywatelstwo

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane po 86 latach przywróciło Wojciechowi Korfantemu honorowe obywatelstwo

Na sali obrad Urzędu Miasta w piątek (18 czerwca) odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane obfitująca w wiele podniosłych momentów. Jednym z nich było podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zakopane Wojciechowi Korfantemu. Odznaczenie odebrał prawnuk Michael Korfanty.

W uzasadnieniu mogliśmy usłyszeć, że dla mieszkańców Zakopanego jest to dzień, który ma historyczną symbolikę. Odwaga i męstwo rodaków ponad sto lat temu spowodowały, że Polska jest wolna, suwerenna i niepodległa.

Nasze miasto potrafi docenić, pamiętać i sprawiedliwie ocenić zasługi Wojciecha Korfantego

– powiedział burmistrz Leszek Dorula.

– Dziś spełniamy swój obowiązek, przywracając mu należne miejsce w panteonie ojców naszego miasta.

Podczas sesji wręczono doroczne Nagrody Burmistrza, których laureatami w tym roku zostali: dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, historyk Lesław Dall i rzeźbiarz Antoni Grabowski.

Wyjątkowe odznaczenie, "Medal za Długoletnią Służbę", z rąk Dyrektora Generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymona Strzelichowskiego odebrała nasza Koleżanka Urszula Grzyb. „Medal za Długoletnią Służbę” przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym punktem uroczystej Sesji było wręczenie nagród za wybitne osiągnięcia sportowe, które otrzymali:

– za całokształt kariery: Jan Józwik, Wojciech Truchan i Jerzy Woyna Orlewicz

– wybitni sportowcy: Maryna Gąsienica Daniel, Oskar Kwiatkowski, Michał Nowaczyk, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała i Klemens Murańka oraz trenerzy i działacze: Krzysztof Miętus, Weronika Budny, Edward Budny, Michał Doležal, Maciej Maciusiak, Grzegorz Sobczyk, Kacper Skrobot, Kamil Skrobot, Andrzej Zapotoczny i Karol Zięba.

Inf. i foto: UM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje