Babiogórski Park Narodowy podzielił się zdjęciem licznych kamiennych form, ułożonych przez turystów na grani Babiej Góry. Pracownicy chronionego terenu wystosowali w sieci ważny apel.
Kilka dni temu pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego patrolowali chroniony teren. Podczas spaceru natknęli na liczne kamienne formy, ułożone przez turystów na grani Babiej Góry poza wyznaczonym szlakiem, gdzie obowiązuje zakaz ingerencji w przyrodę. Zdjęciami podzielili się w sieci.
– Takie kamienne "posągi" czy "kopce" wyglądają może ciekawie, ale ich tworze nie zaburza naturalny krajobraz. Niszczenie siedlisk - miejsc bytowania, a tym samym stanowisk wielu organizmów w tym owadów, grzybów, mchów, porostów, roślin, ptaków poprzez zabieranie z naturalnych siedlisk mniejszych czy większych fragmentów skał prowadzi do zagrożenia tych gatunków. Babiogórski Park Narodowy to miejsce, gdzie natura powinna pozostać nietknięta – przekazano w mediach społecznościowych.
BPN apeluje
Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego wystosowali ważny apel do odwiedzających chroniony teren:
– Apelujemy do wszystkich odwiedzających, aby powstrzymali się od ingerencji w przyrodę. Tego typu działania nie tylko zmieniają naturalne piękno krajobrazu, ale także mogą naruszać równowagę ekologiczną. Prosimy o poszanowanie naszego wspólnego dziedzictwa naturalnego. Razem dbajmy o zachowanie naturalnego piękna Babiogórskiego Parku Narodowego!
Babiogórski Park Narodowy
Babiogórski Park Narodowy jest jednym z 23 aktualnie funkcjonujących tej rangi obszarów chronionych w Polsce. Został powołany na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku i obejmował początkowo swym działaniem powierzchnię 1703,70ha. Po długich staraniach, w 1997 roku, Rada Ministrów wydała kolejne rozporządzenie w sprawie Babiogórskiego Parku Narodowego, powiększające jego obszar do 3391,55ha. Obecnie powierzchnia Parku wynosi 3393,34 ha.
Obszar Babiogórskiego Parku Narodowego jest udostępniany do celów turystycznych, jednakże, co podkrekślają pracownicy, sposób i zakres użytkowania turystycznego winien nie szkodzić przyrodzie.
Babia Góra jest po Tatrach najwyżej wypiętrzonym obszarem Polski. Zajmuje stosunkowo niewielki obszar, bowiem całe pasmo liczy jedynie 10 km długości.
Inf. i foto: Babiogórski Park Narodowy