środa, 9 lutego 2022 12:50

Pociąg z Krakowa do Chorwacji nie wystartuje w tym roku? Są wątpliwości

Autor Joanna Obajtek
Pociąg z Krakowa do Chorwacji nie wystartuje w tym roku? Są wątpliwości

Podróż pociągiem nad Adriatyk, gdzie Polacy tak chętnie spędzają wakacje - to miał być hit. Pierwszy kurs z Krakowa do Rijeki i Splitu został zaplanowany już na czerwiec tego roku. Miał kursować regularnie aż do września. Ale pojawiły się wątpliwości, czy do tego dojdzie już w tym roku... Czy ci, którzy już zaplanowali podróż do Chorwacji będą zawiedzeni?

Pociąg Polska-Chorwacja został przyjęty przez Polaków z dużym entuzjazmem. Ma kursować z Krakowa do Rijeki i Splitu, a pierwszy kurs jest zaplanowany na 15 czerwca.

Startuje pociąg Polska-Chorwacja?

Polski Urząd Dozoru Kolejowego wyraził zgodę na kurs pociągu, operowanego przez czeską linię RegioJet. Wstępna cena między 360, a 420 zł. Linia ma kursować od 15 czerwca do 26 września trzy razy w tygodniu: wtorek, piątek i niedzielę o 16:30. W Rijece będzie 16 godzin później - o 8:36, a w Splicie o 12:21. O wszystkim poinformował na facebooku Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie. Potwierdza on również, że: „Będzie to pierwszy w historii pociąg z Polski nad wybrzeże chorwackie”!

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w dniu 28 stycznia (dzisiaj) polski Urząd Transportu Kolejowego wydał pozytywną...

Opublikowany przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie Piątek, 28 stycznia 2022

W innym poście pojawiła się informacja o składzie pociągu. Wiemy, że będzie posiadał on wagon rowerowy. Miłośnicy dwóch kółek będą mogli zabrać ze sobą swój sprzęt i zwiedzać chorwackie wybrzeże na rowerach.

Fot. Konsulat Republiki Chorwackiej w Krakowie/fb/ Wagon rowerowy

Pociągiem dojdziemy na Chorwację nie tylko z Krakowa, ale i z Katowic, Rybnika, Tychów i Wodzisława Śląskiego. Te przystanki będą służyć jedynie do wsiadania, a w drodze powrotnej do wysiadania.

Pociąg w tym roku, czy za rok?

Choć decyzja Polski na uruchomienie pociągu jest pozytywna, nie wiadomo czy pociąg wystartuje w tym roku. Jak podaje portal Spidersweb, czeski przewoźnik, RegioJet ma co do tego wątpliwości.

– Pierwszym etapem jest zweryfikowanie możliwości uzyskania przepustowości w ramach obecnego rozkładu jazdy. Jeśli wstępnie skonstruowany rozkład jazdy nie będzie satysfakcjonujący (wnioski na obecny rozkład jazdy składało się wiosną 2021), pierwszy pociąg będzie mógł ruszyć najwcześniej w czerwcu 2023 roku – mówi Michał Plaza z linii kolejowej RegioJet.

Jak wynika z powyższej wypowiedzi, przedstawiciel RegioJet ma wątpliwości, czy pierwszy kurs pociągu odbędzie się w tym roku. Sprawa jeszcze się toczy, jednak miejmy nadzieję, że to tylko kwestia niedociągnięć i sam pociąg wystartuje już w czerwcu!

Fot. Facebook/RegioJet

Kraków

Kraków - najnowsze informacje