środa, 24 kwietnia 2024 13:12

Podczas prac ziemnych znaleziono niewybuch. Pochodzi z okresu I wojny światowej

Autor Katarzyna Jamróz
Podczas prac ziemnych znaleziono niewybuch. Pochodzi z okresu I wojny światowej

Podczas prac ziemnych w miejscowości Gierałtowice (powiat wadowicki, gmina Wieprz) znaleziono niewybuch. Pocisk artyleryjski został zabrany przez wojskowych saperów.

We wtorek (23 kwietnia) pracownik jednej z firm, podczas wykonywania prac ziemnych, dostrzegł przedmiot, który swoim wyglądem przypominał niewybuch. O swoim odkryciu od razu zawiadomił służby. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów, którzy zabezpieczyli teren.

Pocisk artyleryjski z czasów I Wojny Światowej / Fot. KPP Wadowice

Policja apeluje

Okazało się, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski pochodzący najprawdopodobniej z okresu I wojny światowej o długości około 33 cm i szerokości około 10 cm. Niewybuch został zabezpieczony przez żołnierzy z 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie, a następnie przewieziony na poligon, gdzie ma zostać zneutralizowany. – Należy pamiętać, że każdorazowo w przypadku ujawnienia przedmiotu choćby przypominającego niewybuch, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie mogą nieść ze sobą te groźne znaleziska, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, czy przemieszczać — może to grozić wybuchem – przypomina policja.

Fot. KPP Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka