poniedziałek, 3 października 2022 12:19

Tu nie trzeba pieniędzy - sklep socjalny oficjalnie otwarty w Krakowie. Kto może z niego korzystać?

Autor Patryk Trzaska
Tu nie trzeba pieniędzy - sklep socjalny oficjalnie otwarty w Krakowie. Kto może z niego korzystać?

Był już np. w Katowicach, teraz jest już też w stolicy Małopolski. Przy ulicy Siemaszki oficjalnie odtworzono sklep socjalny „Dobry Sklep”. Podczas uroczystości otwarcia sklepu obecni byli m.in. wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, dyrektor Krakowskiego Banku Żywności Justyna Liptak oraz radny miejski Artur Buszek.

O planach otwarcia sklepu socjalnego dla osób najbardziej potrzebujących mówiło się już na początku tego roku.

Zobacz: Czy w Krakowie powstanie sklep socjalny? „Wierzę w cuda. Tu nie chodzi tylko o sprzedaż tańszych produktów, te miejsca tworzą coś więcej”

Teraz oficjalnie można powiedzieć, że się udało. Podczas dzisiejszego (3 października) otwarcia sklepu obecni byli m.in. wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, dyrektor Krakowskiego Banku Żywności Justyna Liptak oraz radny miejski Artur Buszek. Ze wsparcia nowo otwartego sklepu sklepu socjalnego mogą skorzystać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez MOPS.

Otwarcie sklepu socjalnego w Krakowie - fot. Kraków.pl

Dochód uprawnionych do skorzystania ze sklepu nie może przekraczać 200% kryterium dochodowego, o którym jest mowa w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku osób samotnie gospodarujących to kwota 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie to 1200 zł netto.

Otwarcie sklepu socjalnego w Krakowie - fot. Kraków.pl

Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie.

Każdej z grupy produktów będą przyporządkowane punkty oznaczające ich wartość: za 1kg warzyw lub owoców – 10 punktów, 1kg pieczywa – 10 punktów, 1 kg nabiału i jaja – 20 punktów, 1l oleju – 30 punktów, a 1 kg cukier i słodycze – 30 punktów.

Osoby samotne mają do dyspozycji 500 punków miesięcznie. W przypadku rodzin próg ten wynosi maksymalnie 2000 punktów (w przypadku rodziny pięcioosobowej). Dla rodzin dwu- trzy- i czteroosobowych ilość punktów jest proporcjonalna, ale nie przekracza 2000 punktów.  

Otwarcie sklepu socjalnego w Krakowie - fot. Kraków.pl

Szczegółowa tabela punktów będzie dostępna na terenie sklepu socjalnego. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.

W „Dobrym Sklepie” będzie można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W placówce będą organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne również dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowego żywienia.

Otwarcie sklepu socjalnego w Krakowie - fot. Kraków.pl

Sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Kraków. Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku. "Dobry Sklep" otwarty będzie: w poniedziałek od godz. 12.00 do 18.00, we wtorek od godz. 9.00 do 15.00, w środę od godz. 9.00 do 15.00, we Czwartek od godz. 9.00 do 15.00 oraz w piątek od godz. 9.00 do 15.00

inf./fot. Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje