niedziela, 7 marca 2021 14:56

Poseł z Małopolski drugi na liście najbogatszych. Jaki jest jego majątek?

Autor Tomasz Stępień
Poseł z Małopolski drugi na liście najbogatszych. Jaki jest jego majątek?

Prawie 46 milionów – to majątek posła z Pomorza Artura Łąckiego z PO. Jest na pierwszym miejscu listy najbogatszych posłów. Ale na drugim jest poseł z Małopolski. Portal Business Insider właśnie przyjrzał się najnowszym oświadczeniom majątkowym złożonym przez parlamentarzystów.

Jarosław Kaczyński, Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty – przywódców największych partii politycznych w Polsce w tym zestawieniu nie znajdziemy. Jest za to Mateusz Morawiecki, który jest najbogatszym premierem po 1989 roku. Jak podaje Business Insider 4,93 mln zł na koncie, 150-metrowy dom o wartości 1,9 mln zł, mieszkanie (1,1 mln), jeszcze jeden dom (3-3,5 mln zł). Do tego meble, sprzęty domowe itp., o wartości 350 tys. zł. Razem – 12,5 mln złotych. To 5 pozycja na liście najbogatszych posłów, bo premier jest przecież także parlamentarzystą.

Ale majątek premiera Morawieckiego jest prawie czterokrotnie mniejszy od tego, który posiada najbogatszy poseł z Małopolski, a równocześnie wicelider rankingu. To poseł współrządzącego z PiS Porozumienia - Andrzej Gut-Mostowy. W oświadczeniu posła widnieje kwota - 43,9 mln zł. Polityk z Podhala posiada także udziały w stacji narciarskiej Witów-Ski (wcześniej był większościowym udziałowcem - 51%, ale przed objęciem teki sprzedał swoje akcje, ponieważ wymagały tego przepisy), domu o wartości 1,5 mln zł i 10 innych nieruchomości. Andrzej Gut-Mostowy jest posłem już 4-tą kadencję. Sześćdziesięcioletni polityk pochodzi z Zakopanego. Był wiceprezesem Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w latach 2008–2014. Był też prezesem i członkiem Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie jest wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W wyborach w 2019 roku głosowało na niego 12 437 wyborców z okręgu, który obejmował powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i miasto Nowy Sącz. Najwięcej – ponad 4 tys. z powiatu nowotarskiego.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje