środa, 22 czerwca 2022 13:10

Posłanka z Krakowa wchodzi do rządu. Wyborcy mogą czuć się oszukani?

Autor Mirosław Haładyj
Posłanka z Krakowa wchodzi do rządu. Wyborcy mogą czuć się oszukani?

Startująca z opozycyjnej listy Kukiz'15 - PSL Agnieszka Ścigaj weszła do rządu, gdzie będzie pełniła funkcję ministra i zajmowała się integracją społeczną, w tym z uchodźcami z Ukrainy. Wiadomość przekazał premier.

Morawiecki dodał, że decyzja kończy długie rozmowy z kołem poselskim Polskie Sprawy do którego należy Ścigaj. Równocześnie z nową minister, z dotychczas czteroosobowego koła poselskiego Polskie Sprawy, na stronę PiS-u przeszli dwaj inni jego członkowie, posłowie Andrzej Sośnierz i Zbigniew Giżyński. Czwarty z nich, Paweł Szramka, oznajmił, że opuszcza koło. W ten sposób obecny rząd zyskał trzy dodatkowe głosy i bardziej stabilną większość w Sejmie.

Poza otrzymaniem teki ministra Agnieszka Ścigaj została przewodniczącą koła poselskiego Polskie Sprawy. Cała sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że krakowska posłanka do Sejmu dostała się z listy PSL jako przedstawicielka Kukiz'15. Fakt ten na swoim Twitterze odnotował publicysta Jakub Majmurek, który napisał:

– Tymczasem PiS wciągnął do rządu posłankę Agnieszka Ścigaj. Wyborcy głosujący na listę PSL-Kukiz, jako listę opozycyjną mogą się znów poczuć oszukani.

Pozostali posłowie z koła Polskie Sprawy - Zbigniew Giżyński i Andrzej Sośnierz zostali wybrani z listy PiS (ten ostatni związany był z Porozumieniem).

Obecnie klub PiS ma w Sejmie 228 posłów. W szeregi koalicji wchodzi jeszcze trzech posłów koła Kukiz'15 i dwóch posłów niezależnych - Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Trzy dodatkowe głosy polityków koła Polskie Sprawy dadzą Zjednoczonej Prawicy w Sejmie łącznie 236 głosów.

Agnieszka Ścigaj

Agnieszka Ścigaj z domu Miszczyńska (ur. 22 grudnia 1975 w Krakowie) – polska socjolog, przedsiębiorca społeczny i polityk, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.

Z wykształcenia socjolog. Zamieszkała w Kolbarku. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2001 uzyskała tytuł zawodowy magistra socjologii. W 2011 ukończyła studia podyplomowe z ekonomii społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zawodowo związana z polityką społeczną jako konsultantka, trenerka i koordynatorka projektów. Współtworzyła m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”. Pracowała przy projektach społecznych prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a także instytucje samorządowe m.in. gminę Klucze. Była konsultantką Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie integracji społecznej dla województwa małopolskiego. Współtworzyła i została wiceprezesem zarządu spółdzielni socjalnej „Opoka”, kierowała projektami aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

W 2014 bez powodzenia startowała do rady powiatu olkuskiego z ramienia komitetu Samorząd OdNowa. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do Sejmu w okręgu krakowskim z pierwszego miejsca na liście komitetu Kukiz’15. W trakcie kampanii wyborczej objęła funkcję rzecznika prasowego tego ugrupowania. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 17 630 głosów.

W wyborach w 2019 bezskutecznie ubiegała się o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z listy komitetu Kukiz’15. W tym samym roku została kandydatką w wyborach parlamentarnych z listy PSL (w ramach współpracy wyborczej tego ugrupowania z Kukiz’15), otrzymując pierwsze miejsce w okręgu krakowskim. W wyniku głosowania uzyskała poselską reelekcję, otrzymując 20 877 głosów. W listopadzie 2020, w związku z zakończeniem współpracy Kukiz’15 i PSL, ogłosiła odejście z klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej i zostanie posłanką niezrzeszoną. 29 kwietnia 2021 razem z Pawłem Szramką oraz Andrzejem Sośnierzem stworzyła koło poselskie o nazwie Polskie Sprawy. 22 czerwca 2022 premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Ścigaj zostanie członkiem rządu i ministrem odpowiedzialnym za integrację społeczną.

Inf.: Onet, wikipedia
Fot.: Głos24

Polityka

Polityka - najnowsze informacje

Rozrywka