piątek, 11 lipca 2025 07:30, aktualizacja 20 godzin temu

Szokujące słowa Grzegorza Brauna. Jest odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej

Autor Norbert Kwiatkowski
Szokujące słowa Grzegorza Brauna. Jest odpowiedź Instytutu Pamięci Narodowej

W ostatnich dniach opinię publiczną w Polsce poruszyła wypowiedź europosła Grzegorza Brauna, który w trakcie wywiadu radiowego odniósł się do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jego słowa spotkały się z natychmiastową i szeroką reakcją ze strony instytucji państwowych, organizacji pamięci historycznej oraz polityków różnych opcji.

Do wypowiedzi doszło podczas audycji radiowej prowadzonej na żywo. Grzegorz Braun zakwestionował istnienie komór gazowych w obozie Auschwitz, określając tę część przekazu historycznego jako nieprawdziwą. W trakcie rozmowy wyraził też opinię, że narracja historyczna dotycząca Holokaustu jest jego zdaniem zafałszowana i podlega cenzurze. Rozmowa została przerwana przez prowadzącego, który uznał, że padły słowa przekraczające dopuszczalne granice publicznej debaty.

Po emisji programu stanowisko w sprawie zajęło kilka instytucji. Instytut Pamięci Narodowej wydał oficjalny komunikat, w którym odniósł się do wypowiedzi Brauna, wskazując na znaczenie udokumentowanych faktów historycznych dotyczących zbrodni popełnionych w niemieckich obozach koncentracyjnych. W osobnym oświadczeniu wystąpiło także Muzeum Auschwitz-Birkenau, które oceniło wypowiedź jako niezgodną z ustaleniami badaczy i podjęło kroki prawne w związku z jej treścią.

Oprócz IPN i Muzeum, głos zabrali również przedstawiciele środowisk politycznych oraz organizacji zajmujących się badaniem i upamiętnianiem ofiar II wojny światowej. Część z nich zapowiedziała złożenie zawiadomień do prokuratury, powołując się na obowiązujące przepisy dotyczące negowania zbrodni nazistowskich.

Auschwitz-Birkenau to niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady funkcjonujący w czasie II wojny światowej na terytorium okupowanej Polski. Według ustaleń historyków, był jednym z głównych miejsc eksterminacji ludności żydowskiej w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania”. W latach 1940–1945 zginęło tam ponad milion osób, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i innych więźniów.

Dowody dotyczące funkcjonowania obozu, w tym komór gazowych, opierają się na dokumentacji niemieckiej, zeznaniach świadków, badaniach archeologicznych oraz licznych opracowaniach naukowych. Obóz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu.

Foto: Krystian Kwiecień/Głos24

Obserwuj nas w Google News

Polityka - najnowsze informacje

Rozrywka