niedziela, 31 października 2021 21:54

Poszedł do nieba w góralskim stroju

Autor Tomasz Stępień
Poszedł do nieba w góralskim stroju

„Twardy jak skała, silny jak halny”. 27 października zmarł Ujek Stasek - przewodnik tatrzański, instruktor narciarski, gawędziarz.

Naprawdę nazywał się Stanisław Piętka, ale znany był bardziej jako Ujek Stasek. Był przede wszystkim przewodnikiem tatrzańskim, ale w życiu imał się różnych zawodów. Bywało, że zajmował się stolarką artystyczną, był nawet…  opiekunem dziecięcym. – Ujka Staska z Szaflar wszyscy znają. W stroju góralskim nie tylko oprowadza turystów po Tatrach, wspiął się tak ubrany także na najwyższy szczyt Norwegii. Zabrał bukowe portki i serdak również na wyprawę do Chin, by po góralsku zaprezentować się na Wielkim Murze – pisała o Ujku Beata Zalot z Tygodnika Podhalańskiego w ramach projektu "Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali", realizowanym przez Bartłomieja Jureckiego i dziennikarzy Tygodnika.

Stanisław Piętka mieszkał w Szaflarach. Świetnie jeździł na nartach, był doskonałym gawędziarzem. – Ujek Stasek to świetny gawędziarz, skarbnica legend, a swoje opowieści lubi przeplatać góralskimi przyśpiewkami. Ma swoje sposoby na najmłodszych i nieco starszych. Potrafi nawet wyzwolić wśród turystów "gorączkę złota". «Noszę ze sobą chalkopiryt, taki kamień, który wygląda jak złoto. Dyskretnie wrzucam do potoka, a potem ze zdumieniem pokazuję, co znalazłem w wodzie – zdradza» – wspomina Beata Zalot.

Staska wspomina też zwycięzca rajdu Dakar, Rafał Sonik: – Taki właśnie był: radosny, pomysłowy i miłujący życie. Niezwykły, barwny i zawsze inspirujący. Przewodnik tatrzański, instruktor narciarstwa, gawędziarz, taternik i alpinista. Nauczyciel plastyki, aktor i wierny przyjaciel. Staszku, trudno sobie wyobrazić nasze Tatry, bez Twojej obecności. Wiedz, że na ZAWSZE pozostajesz w naszych sercach.

Fot: Facebook/Ujek Stasek, Rafał Sonik

Podhale

Podhale - najnowsze informacje