czwartek, 26 stycznia 2023 13:59

Poszukują świadków i fotografii. W tym roku 80 rocznica okrutnej zbrodni

Autor Marzena Gitler
Poszukują świadków i fotografii. W tym roku 80 rocznica okrutnej zbrodni

24 lipca br. minie 80. rocznica Pacyfikacji Sułkowic. Z tej okazji Izby Tradycji w Sułkowicach oraz Urząd Miasta chcą zabrać świadectwa oraz fotografie z czasów II wojny światowej.

Przypomnijmy, 24 lipca 1943 r. hitlerowscy oprawcy bestialsko zamordowali 26 mieszkańców Sułkowic i Harbutowic, kolejne kilkadziesiąt wysłali do obozów pracy, a na pozostałych odcisnęli traumatyczne piętno pacyfikacji. Podtrzymując pamięć o zamordowanych i w szczególny sposób upamiętniając te dramatyczne wydarzenia Urząd Miejski w Sułkowicach planuje cykl wydarzeń rocznicowych.

"Rozpoczynając przygotowania do uroczystych obchodów zwracamy się z prośbą do osób posiadających informacje, wspomnienia lub fotografie z okresu II wojny światowej o ich udostępnienie. Z pozyskanych materiałów przygotowana zostanie pamiątkowa wystawa, która zaprezentowana zostanie podczas lipcowych obchodów oraz wykorzystana do planowanych tematycznych spotkań  w szkołach"- apeluje na swojej stronie Urząd Miasta w Sułkowicach.

Materiały można dostarczać do Izby Tradycji w Sułkowicach (budynek Starej Szkoły w Rynku) od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 13:00. W przypadku fotografii lub innych materiałów graficznych istnieje możliwość zeskanowania ich na miejscu.

fot. UMiG Sułkowice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka