piątek, 15 listopada 2019 23:26

Powiat krakowski: Wiemy, kiedy powstanie nowy most na Wiśle

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat krakowski: Wiemy, kiedy powstanie nowy most na Wiśle

W miejscowości Jeziorzany prawdopodobnie powstanie nowy most na Wiśle. Planowana inwestycja ma połączyć dwie gminy – Skawinę i Liszki.

– Nadchodzi kolejna wielka inwestycja w Skawinie. Między Kopanką i Jeziorzanami powstanie most łączący obie miejscowości. Odebrałem dzisiaj pozytywną opinię w sprawie dofinansowania przygotowania projektu całej inwestycji – powiedział 14 listopada burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Kiedy powstanie nowy most?

Jak podaje Urząd Miasta i Gminy Skawina, most łączący Kopankę z Jeziorzanami powstanie za 4 lata. Dofinansowanie całej inwestycji ze środków rządowych wyniesie 80%. Pozostałe 20% zostanie rozłożone na Gminę Skawina, Gminę Liszki oraz Powiat Krakowski. Szacowany koszt budowy to około 60 milionów złotych.

– Nowy most odciąży obwodnicę Skawiny, a droga przez Liszki będzie stanowiła dobrą alternatywę dla kierowców jadących na lotnisko w Balicach. Koszt inwestycji to około 60 milionów złotych, z czego 80% pokryją środki rządowe. Pozostałą kwotą podzielimy się z Liszkami i Powiatem Krakowskim – dodaje burmistrz Norbert Rzepisko.

Jak się dowiedzieliśmy, nowy most ma mieć długość około 400 metrów, a drogi dojazdowe do niego będą miały łącznie około 600 metrów.

– Obiekt powstanie w ciągu drogi powiatowej nr 2179K, co umożliwi połączenie terenów dwóch gmin. Dzięki temu powstanie nowe rozwiązanie komunikacyjne, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, w tym między innymi na sytuację przedsiębiorstw znajdujących się w pobliżu planowanego mostu – wyjaśnia Urząd Wojewódzki Województwa Małopolskiego.

Nowy most na Wiśle w powiecie krakowskim – same korzyści

– Od kilkudziesięciu lat mówi się o tym, że ten most jest nam bardzo potrzebny do życia. Gmina Skawina rozwija się bardzo intensywnie. Mamy kilka stref gospodarczych, najbliższa znajduje się 300 metrów od tego miejsca. Ta inwestycja pozwoli nam bardzo dobrze skomunikować się z północną częścią Powiatu Krakowskiego oraz Krakowem – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

O korzyściach, jakie przyniesie budowa mostu, mówi też minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, który przekazał samorządowcom pozytywną opinię w sprawie przygotowania dokumentacji przedprojektowej i projektowej.

– Z nowego mostu w Jeziorzanach skorzystają nie tylko lokalne firmy, lecz także mieszkańcy okolicznych gmin. Wygodna przeprawa przez Wisłę i połączenie drogowych szlaków komunikacyjnych sprawią, że będą oni mieli łatwy dostęp do instytucji publicznych, takich jak szkoły, przychodnie, szpitale czy ośrodki kultury, oraz do atrakcyjniejszych miejsc pracy – podkreśla minister Jerzy Kwieciński. – Łatwiejsza będzie również wymiana handlowa między poszczególnymi obszarami powiatu krakowskiego. Mam nadzieję, że nowe możliwości komunikacyjne spowodują wzrost jakości życia mieszkańców całego powiatu.

Powiat krakowski - najnowsze informacje