sobota, 5 grudnia 2020 11:32

Powiat oświęcimski. Będzie mniej łóżek covidowych. Zmiany w szpitalu powiatowym

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Będzie mniej łóżek covidowych. Zmiany w szpitalu powiatowym

Wczoraj odbyła się wideokonferencja Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. Wprowadzono zmiany w planie finansowym szpitala, omówiono tegoroczne zakupy, dyskutowano o planach inwestycyjnych lecznicy na rok 2021. Omówiono także aktualną sytuację w szpitalu w związku z pandemią koronawirusa.

W spotkaniu zarząd powiatu reprezentowali starosta Marcin Niedziela, wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkinie zarządu Teresa Jankowska i Grażyna Kopeć.

W ostatnim czasie, dzięki finansowemu wsparciu płynącemu z różnych źródeł, szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt, który posłuży wszystkim pacjentom. W ostatnich dniach do lecznicy trafiło 15 łóżek z Fundacji WOŚP.

– Żartuję sobie, że pacjenci nie będą chcieli z nich zejść. Są bardzo nowoczesne, funkcjonalne i wygodne. Rozdysponowaliśmy po 6 łóżek na oddziały covidowe i 3 na OIOM – powiedział dyrektor szpitala Edward Piechulek.

Nowy tomograf

W przyszłym roku dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego i Powiatu Oświęcimskiego lecznica wzbogaci się o nowoczesny, 128-rzędowy tomograf komputerowy. Codziennie w szpitalu wykonuje się od 60 do 70 badań tomograficznych.

– Prawdopodobnie w ciągu tygodnia złożymy u nas dokumentację do oddziału zamówień publicznych, będziemy ogłaszali przetarg na zakup tego sprzętu. Myślę że w lutym 2021 r. zamkniemy całe postępowanie. Przewidujemy że w marcu nowy tomograf zacznie pracować. Przerwa między demontażem starego sprzętu, a uruchomieniem nowego będzie bardzo krótka, potrwa około tygodnia. W tym okresie nasi pacjenci dzięki umowom ze szpitalami w ościennych powiatach będą tam kierowani na stosowne badania – odpowiedział na pytanie starosty Edward Piechulek.

Niewykluczone, że stary tomograf nadal będzie służył pacjentom po przeprowadzce w inny rejon szpitala.

Rozbudowana zostanie instalacja tlenowa

Z myślą przede wszystkim o pacjentach covidowych, na terenie szpitala zostanie wkrótce rozbudowana instalacja tlenowa. Jest to możliwe dzięki decyzji wojewody z 27 listopada br. o dofinansowaniu w wys. 678 tys. zł.

Sytuacja epidemiczna w szpitalu

Członkini zarządu powiatu Grażyna Kopeć poprosił dyrektora placówki o przybliżenie aktualnej sytuacji w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu w kontekście walki z pandemią koronawirusa.

– W ostatnim tygodniu sytuacja się uspokoiła. Obecnie mamy 70 pacjentów z potwierdzonym covidem. Mamy 14 pacjentów na OIOM-ie, natomiast na oddziale obserwacyjnym, 10-łóżkowym przebywa aktualnie 7 pacjentów. To są pacjenci, którzy potem są transportowani na inne oddziały. Na terenie szpitala mamy nadal 4 oddziały covidowe, to są przekształcone interny i rehabilitacja neurologiczna. Decyzją wojewody zmniejszyliśmy do 100 liczbę łóżek dla pacjentów covidowych – powiedział Piechulek.
– Do końca grudnia planujemy ograniczenie ilości łóżek covidowych do 80. Mamy w tym momencie delikatny oddech – podkreśli szef powiatowej lecznicy.

Andrzej Jakubowski, dyr. ds. lecznictwa nie krył, że w związku z wytypowaniem przez wojewodę szpitala jako wiodącego w Małopolsce Zachodniej do walki z koronawirusem, ograniczono zakres leczenia w przypadku innych schorzeń. To się ma wkrótce zmienić.

– Od tego tygodnia wznawiamy zabiegi planowe – zapewnił dr Jakubowski.

Dyr. Piechulek stwierdził, że choć sytuacja jest delikatnie mówiąc nie najlepsza, nie ma zagrożenia, iż zabraknie personelu medycznego. W ostatnim czasie przyjęto do pracy m.in. kilka pielęgniarek na OIOM. Wydatnie pomogły także studentki pielęgniarstwa ostatniego roku na oświęcimskiej uczelni.

info: powiat oświęcimski

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje