środa, 7 października 2020 14:26

Powiat wielicki w żółtej strefie? To prawie pewne!

Autor Marzena Gitler
Powiat wielicki w żółtej strefie? To prawie pewne!

Rekord zakażeń w Polsce, Małopolsce i w Krakowie - tak wygląda sytuacja epidemiczna 7 października. Dane wskazują, że jutro aż 16 małopolskich miast i powiatów znajdzie się w strefach z obostrzeniami. Czy trafi do nich powiat wielicki?

Małopolska jest jednym z województw z największymi obostrzeniami. Obecnie mamy 4 powiaty w strefie czerwonej: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański i 4 w żółtej – wadowicki, suski, nowosądecki i Nowy Sącz.  

Jutro będzie jeszcze gorzej. Wszystko wskazuje, że od jutra, a w zasadnie od soboty, gdy zaczną obowiązywać regulacje, w strefie żółtej po raz pierwszy znajdzie się powiat wielicki, który w ostatnich dniach notuje duże wzrosty zakażeń.

W powiecie wielickim w ciągu dwóch tygodni przybyło 109 nowych przypadków koronawirusa. To o 31 więcej niż minimum, aby zostać zakwalifikowanym do żółtej strefy. Co ważne - tendencja jest cały czas wzrostowa. W ciągu ostatnich 7 dni codziennie przybywało 10,2 nowych przypadków. Gdyby ten poziom się utrzymał, powiat zostałby zagrożony możliwością wejścia do strefy czerwonej (żeby się w niej znaleźć wystarczy 11 nowych zakażeń dziennie).  

Przypomnijmy: granicą po której powiat wchodzi do stref z obostrzeniami jest 6 zakażeń na 10 tys. mieszkańców (do żółtej) i 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców (do czerwonej). Dlatego te powiaty, które mają współczynnik powyżej 6 i współczynnik korygujący powyżej 1,2, ministerstwo kwalifikuje do strefy żółtej. Tak właśnie jest w powiecie wielickim.

Czym spowodowany jest tak wysoki wzrost? Jak poinformowała Julia Gaugusch z PSSE w Wieliczce - to przypadki rozproszone, ewentualne ogniska domowe, zlecenia od lekarzy POZ i samodzielne badania.

Niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć z czego wynika taki wzrost zachorowań - informuje wielicki sanepid.

Z epidemią koronawirusa zmaga się też wielicka oświata. Ostatnio zakażenie koronawirusem potwierdzono u Szkole Podstawowej w Byszycach, a dziś - w jednej z największych placówek - Szkole Podstawowej w Sierczy, gdzie sytuacja jest rozwojowa. Piszemy o tym tu:

Wieliczka. Koronawirus w SP w Sierczy. Jak funkcjonuje placówka?
W środę, 7 października zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy. Jak będzie funkcjonować placówka?

Na pewno na sytuację powiatu wielickiego, podobnie jak i krakowskiego, wpływa duży, wręcz lawinowy, wzrost nowych zakażeń w Krakowie. Mieszkańcy powiatu w większości pracują lub uczą się i dojeżdżają codziennie w przepełnionych autobusach do stolicy Małopolski, gdzie tylko dziś potwierdzono 139 nowych przypadków. O sytuacji w Krakowie piszemy tu:

Rekord zakażeń w Krakowie. Miasto wróci do żółtej strefy?
Według kryteriów, jakie określiło ministerstwo zdrowie Kraków może trafić ponowine do żółtej strefy, a mieszkańcy i przedsiebiorcy będą musieli liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami.

Co oznacza wejście do strefy żółtej? Od soboty więcej ograniczeń niż do tej pory. O nowych zmianach w przepisach poinformował wczoraj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od soboty nowe obostrzenia. Będą mandaty i kary administracyjne. Za co można je dostać?
Wprowadzamy politykę zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od soboty, 10 października obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. To nie koniec zmian.

Przypominamy, że od soboty bycie w żółtej strefie będzie wiązało się z obowiązkiem noszenia maseczek nawet na ulicach, a policja będzie kontrolowała ich noszenie i stosowała kary, w przypadku lekceważenia przepisów.

W strefie żółtej obowiązywać będzie m.in również nowy limit dotyczący liczby osób na weselach i wydarzeniach rodzinnych. Będzie mogło w nich uczestniczyć tylko 75 osób (ta zmiana wejdzie w życie z tygodniowym vacatio legis, czyli jeszcze nie od 10 października).

Więcej o nowych strefach w Małopolsce, które będą jutro ogłoszone, piszemy tu:

Małopolska: Strefy żółte i czerwone - tak źle jeszcze nie było
11 powiatów w strefie żółtej, 5 w czerwonej – tak może już jutro wyglądać mapa Małopolski. Przypomnijmy: w tej chwili Małopolska jest jednym z województw z największymi obostrzeniami. Mamy 4 powiaty w strefie czerwonej: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański. I 4 w żółtej – wadowicki, susk…

foto: Mach240390 - Praca własna

koronawirus najnowsze informacje

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje