niedziela, 8 sierpnia 2021 18:39

Pożary pustoszą Grecję. Pomogą strażacy z Krakowa

Autor Tomasz Stępień
Pożary pustoszą Grecję. Pomogą strażacy z Krakowa

Sytuacja w Grecji jest krytyczna. Ogromne pożary, które wybuchły w ponad 150 miejscach zamieniają kraj w pogorzelisko. Zginęły już dwie osoby, a tysiące ewakuowano. Pomóc opanować sytuację mają strażacy z KW PSP w Krakowie.

Grecy nie radzą sobie z ogromnymi pożarami lasów. Dlatego poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) poprosili o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV – to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

W odpowiedzi na prośbę Grecji, Polska kieruje do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania - 143 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy i przyczepy).

W skład grupy wchodzą również strażacy z KW PSP w Krakowie oraz batalionowy samochód dowodzenia i łączności.

Grupa 143 strażaków PSP wyruszyła w niedzielę rano w drogę zmierzając z pomocą dla Grecji objętej pożarem. Ok. godz.10.00 wjechała na terytorium Słowacji natomiast ok godz. 13 na teren Węgier. Zakończenie misji przewidziano na 23 sierpnia br.

fot: Twitter/KW PSP w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje