czwartek, 6 sierpnia 2020 11:20

Praktyka jogi na świeżym powietrzu - jaką matę do jogi wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Praktyka jogi na świeżym powietrzu - jaką matę do jogi wybrać?

Joga jest jednym z najpopularniejszych sposób na radzenie sobie z problemami życia codziennego i stresem. Na bezpiecznej przestrzeni, jaką jest mata do jogi, można odnaleźć spokój, wytchnienie i głęboki relaks. Praktyka jogi na świeżym powietrzu nie tylko potęguje te efekty, ale przynosi także wyjątkowe poczucie wolności, swobody oraz zespolenia się z otaczającą naturą. Jakie maty do jogi wybrać do praktyki na świeżym powietrzu?

Na co zwrócić uwagę wybierając matę do jogi?

Wybierając nową matę należy zwrócić uwagę na aspekty, takie jak:

  • przyczepność
  • materiał
  • grubość
  • waga
  • cena
  • wytrzymałość
  • higiena
  • typ praktyki

Mata do jogi a praktyka

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda własna praktyka. Jeśli jest to joga spokojna, statyczna, jak hatha joga, jin joga, to zasadniczo wymagań co do maty nie ma aż tak wiele. Jednak jeśli praktyka własna to joga dynamiczna, joga bikram, czy ashtanga warunki, jakie musi spełniać mata do jogi są już znacznie większe. Warto zwrócić uwagę na właściwą przyczepność, antypoślizgowość i dobre wchłanianie wilgoci, co zapewni odpowiednią stabilizację w asanach oraz swobodne przechodzenie pomiędzy nimi. Dodatkowo jeśli praktyka jest intensywna i częsta należy zwrócić uwagę na jakość oraz wytrzymałość materiału. Dla zwolenników jogi dynamicznej poleca się maty wykonane z kauczuku naturalnego, świetnie sprawdzą się także coraz popularniejsze maty korkowe. Charakteryzują się one wyjątkową dobrą przyczepnością, tym większą im wyższa wilgotność.

Najważniejsze czynniki przy wyborze maty do jogi

Grubość maty należy dobrać przede wszystkim do wrażliwości stawów oraz ewentualnego przemieszczania się z matą, bowiem z grubością wiąże się oczywiście większa waga maty. Warto nadmienić także, że maty grube sprawdzą się raczej w pozycjach statycznych, głównie siedzących i leżących. Cieńsze maty będą bardziej odpowiednie przy asanach stojących i balansach, ze względu na twardsze, stabilniejsze podłoże. Równie ważny jest materiał, z którego wykonana jest mata. Do mat najtrwalszych zaliczają się maty z syntetycznego materiału - PCW. Maty renomowanych marek posiadają certyfikaty, zaświadczające o nietoksyczności użytych do ich wykonania substancji. Jednak maty te nie są biodegradowalne. Dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska, doskonałym rozwiązaniem będą maty z naturalnego kauczuku, bądź korkowe, które charakteryzują się dobrą przyczepnością, choć z pewnością będą mniej trwałe i łatwiej będą się niszczyły. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia ceny, jaką jogin jest w stanie zapłacić na swoją matę.

Mata do jogi do praktyki na świeżym powietrzu

Do praktyki na świeżym powietrzu zasadniczo nie musimy mieć oddzielnej maty, niż ta, na której praktykujemy w pomieszczeniu. Grubość oraz waga maty pozostają kwestią indywidualna. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę to materiał, z której mata jest wykonana. Wspomniane maty korkowe i kauczukowe są wyjątkowo wrażliwe na promieniowanie słoneczne oraz wymagają większej uwagi przy utrzymaniu ich w czystości. Dlatego do praktyki na świeżym powietrzu idealne będą maty kauczukowe w połączeniu z poliuretanem lub mikrofibrą. Na rynku istnieje bogata oferta takich mat. Jednym z producentów jest polska marka Utupluti, na której stronie utupluti.pl można znaleźć szeroki wybór obu rodzajów mat, zarówno w wersji klasycznej, jednokolorowej, jak i z ciekawym wzornictwem, zaprojektowanym przez polskich projektantów. Maty kauczukowe powleczone warstwą mikrofibry bądź poliuretanu charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, łatwością w utrzymaniu higieny oraz odpornością na szkodliwe warunki zewnętrzne.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje