środa, 28 września 2022 09:10

Premier już nie wie, które pieniądze chce rozdać

Autor Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Premier już nie wie, które pieniądze chce rozdać

"Premier nie chce, aby wspólnoty lokalne były samodzielne. Dziś dla niego liczy się tylko "centrala" i tworzenie zależności". Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł komentuje aktualne wydarzenia.

Czasami wygląda to tak, jakby stosował ,,podwójną księgowość". Posłużę się wspomnieniem. Kilka lat temu usłyszałem, że premier daje miliard na ratowanie najpiękniejszego zabytku na świecie. Trochę się uśmiechnąłem, ucieszyłem i pomyślałem ,,ogromna kasa" z naszych podatków zostanie w mieście.

I wtedy zadałem premierowi publicznie pytanie: dodatkowy miliard złotych - proszę powiedzieć - kiedy? Niestety odpowiedź była dużym rozczarowaniem. Po pierwsze, to był miliard - w ratach na dziesięć lat. Po drugie - były to środki w większości już otrzymywane od wielu lat. W zasadzie były to te same pieniądze - tylko częściowa pula "ekstra".

Dziś podobnie traktowane są samorządy. Jak widać, premier nie chce, aby wspólnoty lokalne były samodzielne. Dziś dla niego liczy się tylko "centrala" i tworzenie zależności. Zastanawiam się , ile jeszcze razy będziemy prosić o utracone pieniądze na usługi społeczne, które rząd zatrzymał w "centrali" po zmianach podatkowych. A teraz, jak długo będziemy czekać, na rozwiązanie ogromnego kryzysu, który nam zgotował poprzez rozchwianie stałości dochodów i ogromną drożyznę.

Panie Premierze, uderzacie w ideę samorządności, niszczycie wspólnoty lokalne, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z problemami dnia codziennego. Nie zrozumiecie, na czym polega polityka wieloletnia i zobowiązania wieloletnie, dające poczucie codziennego bezpieczeństwa mieszkańcom. Okres pandemii powinien was nauczyć się, że usługi społeczne i ludzie w tym obszarze pracowali wtedy, gdy większość siedziała "na zdalnym" przed ekranami komputerów. Podczas kryzysu wojennego najważniejsza była aktywność mieszkańców, a później dopiero pieniądze. Teraz znów gracie na tę samą chaotyczną nutę. Jednak nie zapominajcie, że jeżeli wyłączymy prąd i zatrzymamy usługi codzienne, to będzie wasza odpowiedzialność.

Proponuję - zacznijcie słuchać, a uda się zapobiec tym trudnościom. Samorządy potrzebują zmiany ustawy o finansach, o której mówimy już od wielu miesięcy.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka