sobota, 11 grudnia 2021 11:41

Mateusz Morawiecki: „ To najlepszy prezent na Boże Narodzenie”

Autor Mirosław Haładyj
Mateusz Morawiecki: „ To najlepszy prezent na Boże Narodzenie”

Premier Mateusz Morawiecki w swoim cotygodniowym podcaście namawiał Polaków do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi.

Szef rządu kolejny raz postanowił zaapelować do rodaków ws. szczepień.

- Sytuacja pandemiczna jest niezwykle poważna. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Średnia tygodniowa liczba nowych przypadków przekracza u nas 23 tysięcy. We Francji notowanych jest przeszło 43 tys., a w Niemczech ponad 50 tys. Mamy zajętych ponad 23 tys. łóżek covidowych, z czego ponad 2 tys. pacjentów walczy o życie pod respiratorem. To są liczby, które musimy traktować bardzo poważnie przy planowaniu strategii walki z koronawirusem

- informował Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że jeszcze rok temu Polacy z niecierpliwością czekali na pierwsze dostawy szczepionek.

-Wiedzieliśmy, że tylko ona pomoże nam w zatrzymaniu wirusa. Zrobiliśmy wszystko, by dostawy trafiły do Polski jak najszybciej. W pierwszych tygodniach niektórzy chcieli nawet ominąć kolejkę, by otrzymać szczepionkę szybciej. Dziś poziom zaszczepienia społeczeństwa nie jest taki, jakiego potrzebujemy do osiągnięcia odporności zbiorowej. Rok temu wiele osób miało wątpliwości, ale dziś wiemy zdecydowanie więcej. Naukowcy mieli rację. Szczepionka chroni życie. Skutki uboczne, którymi nas tak straszono? Znacie kogoś, kto po przyjęciu szczepionki przeżył coś znacznie poważniejszego niż ból ramienia?

- dopytywał premier.

Mateusz Morawiecki nawiązał do planu wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla wybranych grup społecznych:

- Od początku zostawiliśmy Polakom wolność wyboru w kwestii szczepień, ale dziś musimy odpowiedzieć na proste pytanie: moja wolność czy moje życie. Moja wolność czy czyjeś życie?

Zdaniem premiera nawet najlepsze regulacje nie poskutkują, jeśli każdy nie podejmie decyzji: tak, chcę chronić siebie i swoich najbliższych.

-Warto zachować w tej sprawie zdrowy rozsądek. Kilka tygodni zwiększonej mobilizacji i obostrzeń to niezbyt wysoka cena za zdrowie i życie. Jest oczywiście lepsza droga - prosta i bezpieczna, dostępna dla każdego. Im więcej osób się zaszczepi, tym obostrzenia będą mniej dotkliwe, aż w końcu całkowicie znikną. Dlatego proszę, zróbcie to. Przekonajcie innych, że warto. To najlepszy prezent na Boże Narodzenie

- podsumował Mateusz Morawiecki.

Inf.: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje