wtorek, 15 grudnia 2020 12:47

Premier: Zaufajmy nauce, zaufajmy medykom. Narodowy Program Szczepień przyjęty

Autor Wiktoria Mitura
Premier: Zaufajmy nauce, zaufajmy medykom. Narodowy Program Szczepień przyjęty

Rada Ministrów przyjęła dziś Narodowy Program Szczepień. - Dołączamy do grona państw w ramach UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia. Po konsultacjach w gronie epidemiologów i wirusologów przedstawiamy dzisiaj przyjętą przez Rade  Ministrów Narodową Strategię Szczepień – mówił premier.

Odbyła się dzisiaj konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego, Adama Niedzielskiego oraz Michała Dworczyka. To właśnie podczas tego spotkania premier poinformował, że Narodowy Program Szczepień został przyjęty przez Rade Ministrów.

- Mamy już dzisiaj zakontraktowanych ponad 60 mln dawek od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Priorytetem nr 1 jest zaszczepienie jak największej liczby osób – powiedział Morawiecki.

Premier zapewnił, że szczepionki będą darmowe i dobrowolne. - Postaramy się, by były dostępne także dla tych, którzy dziś są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść, z różnych względów, zdrowotnych przede wszystkim, dla osób starszych, dla osób niepełnosprawnych. Chcemy chronić najsłabsze osoby naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności - powiedział szef rządu.

-Niezależnie od tego kiedy szczepionka do nas trafi, najważniejszym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepili. To 31 mln wyzwań, a nie 1 wyzwanie, bo tyle mamy w Polsce osób dorosłych – powiedział na konferencji Niedzielski.

„Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków”

Morawiecki oświadczył, że już dzisiaj na szczepionki zabudżetowano 3 mld złotych „ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę” - oświadczył szef rządu.

Pierwsi medycy i nauczyciele

-Chcemy też stosunkowo szybko zaszczepiać nauczycieli, ale nie od tego uzależniamy powrót do szkół, od razu to chce podkreślić, że powrót do szkół będzie zależny od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych 4-5 tygodniach, a nie od samego procesu szczepień – powiedział Morawiecki.

Jak będą wyglądać szczepienia?

„Jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze”

Podczas konferencji Morawiecki zapewniał, że specjaliści twierdzą, że szczepionka to jedyne lekarstwo, na to by pozbyć się epidemii. Podkreślał, że ważne jest aby Polacy zaufali nauce i medykom.

-W zachodnich krajach, które przystępują wraz z nami do programu szczepień, jeszcze większy procent osób chce się zaszczepić - to jest lepsze dla nich, to jest dobra informacja dla nich. My też powinniśmy wejść mocno w ten program szczepień - powiedział szef rządu.

Infolinia

Niedzieli podczas konferencji odniósł się do przyspieszonego terminu posiedzenia Europejskiej Agencji Leków. - Co to oznacza? Oznacza to, że być może nawet w tym roku będziemy mieli szansę taką, że pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku, oczywiście, o ile producent będzie w stanie efektywnie zarządzić łańcuchem logistycznym i dostarczyć je na rynek polski – powiedział.

Dostępna będzie infolinia pod numerem 989, dzięki której będziemy mogli otrzymać informacje na temat szczepionki na koronawirusa. Infolinia rusza od jutra.

-Ta infolinia będzie funkcjonowała w dwóch etapach. Najpierw będzie udzielała ogólnych informacji, a w połowie stycznia za jej pośrednictwem będzie można się umawiać na szczepienia - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzecia fala

Premier mówił, że pandemia nie jest jeszcze pokonana, a styczeń i luty mogą być groźniejsze niż październik i listopad. - Pandemia nie jest jeszcze pokonana. Wg wielu medyków styczeń i luty są groźniejsze niż październik i listopad. Mówi się w wielu krajach o 3. fali. Zwalczmy koronawirusa, bo razem możemy tego dokonać - mówił Morawiecki.

Polska

Polska - najnowsze informacje