czwartek, 16 stycznia 2020 10:32

Prezydent Duda w niedzielę odwiedzi Wierzchosławice

Autor Marzena Gitler
Prezydent Duda w niedzielę odwiedzi Wierzchosławice

W najbliższą niedzielę 19 stycznia w Wierzchosławicach odbędą się uroczystości związane ze 146. rocznicą urodzin Wincentego Witosa. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda.

NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od 2014 roku świętuje urodziny wybitnego przywódcy chłopów polskich w jego rodzinnej miejscowości. To kontynuacja spotkań przy Grobie Wincentego Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna.

W organizacji wydarzenia rolniczy związek wspiera samorząd Powiatu Tarnowskiego. W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Andrzej Duda w uroczystościach urodzin Witosa uczestniczył dwukrotnie - w 2015 roku, gdy był jeszcze kandydatem na Prezydenta RP i w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości.

Niedzielne wydarzenie rozpocznie msza święta o godzinie 11.00 w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawi Biskup Tarnowski Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. Następnie nastąpi przemarsz uczestników z pocztami sztandarowymi pod grób Wincentego Witosa na cmentarzu parafialnym, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

Na godzinę 13.00 zaplanowana została konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Rozpocznie ją wystapienie Prezydenta Andrzeja Dudy. Przemównie wygłosi także Komisarza UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wykład pt. „Wincenty Witos - jeden z ojców niepodległości” wygłosi dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

inf. i foto: Powiat Tarnowski

Tarnów - najnowsze informacje