piątek, 11 czerwca 2021 10:47

Prezydent Tarnowa przedstawia nową koncepcję wschodniej obwodnicy. „Potrzebna decyzja rządu”

Autor Aleksandra Tokarz
Prezydent Tarnowa przedstawia nową koncepcję wschodniej obwodnicy. „Potrzebna decyzja rządu”

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przedstawił nową koncepcję, która umożliwiłaby sfinansowanie wschodniej obwodnicy Tarnowa przez budżet państwa. Chodzi o umiejscowienie obwodnicy w ciągu drogi S73, która przemianowana zostałaby na drogę ekspresową. Za taką koncepcją opowiadają się też Kielce.

- Wschodnia obwodnica Tarnowa jest miastu niezwykle potrzebna. Odciążyłaby ulicę Jana Pawła II, taką wewnętrzną, osiedlową, czteropasmową ulicę, która jest bardzo obciążona tranzytem - mówi prezydent Ciepiela. Podstawowym celem jej budowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 73 przy dojeździe do węzła Tarnów Północ. Dzięki tej inwestycji nastąpić miałoby także odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja ma także poprawić warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu międzynarodowego i regionalnego na odcinku drogi krajowej w pobliżu miasta.

- Całe przedsięwzięcie, czyli przygotowanie budowy tej obwodnicy, jest w rękach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czyli instytucji rządowej. To ona jest odpowiedzialna za dokumentację. Koncepcja, którą nam przedstawiono nie jest jeszcze zaakceptowana, bo jest w szczegółach bardzo trudna do zaakceptowania przez miasto. Wynikają z niej ogromne obciążenia kosztowe - tłumaczy Roman Ciepiela. Autor koncepcji wycenił zadanie na blisko 520 mln złotych. Jak dodaje prezydent, kwota jest szokująca. Przystępując do realizacji mówiło się bowiem o 250 mln złotych. - Dzisiaj to ponad 500, a w dużej części ta kwota miałaby zostać sfinansowana przez miasto. Oczywiście Tarnów nie jest w stanie podołać takiemu obciążeniu. 320 milionów to część, która przypadałaby na miasto – bez wsparcia rządu, bez wsparcia funduszy unijnych, jest niemożliwa do udźwignięcia - tłumaczy prezydent Tarnowa.

Armageddon na A4. „To niewyobrażalne, co się dzieje”
Opóźnienia notują autobusy, kierowcy coraz bardziej się irytują. A to dopiero drugi dzień remontu...

Roman Ciepiela wystąpił do marszałka województwa. Ten jednak publicznie odpowiedział, że nawet województwo jest za małe, żeby uczestniczyć w takim przedsięwzięciu i jest tutaj konieczna interwencja rządu. - Niestety pan minister infrastruktury powiedział publicznie, że miasto musi sobie z tym problemem poradzić samo. To nie jest dobra wiadomość z ust pana ministra. Wolałbym usłyszeć, że rząd pomoże miastu w budowie tej obwodnicy, tak jak pomaga wielu innym. Przecież z tych 770 miliardów, które widzimy na plakatach, zapowiedzi z Krajowego Planu Odbudowy powinny trafić również do Tarnowa. Wystosowałem taki list również do ministra. Poprosiłem posłów z ziemi tarnowskiej o wsparcie i mam nadzieję, że tak się stanie - dodaje prezydent.

Tymczasem przedstawia inne rozwiązanie. Nowa koncepcja budowy wschodniej obwodnicy umożliwiłaby finansowanie z budżetu państwa. - Pewnym rozwiązaniem byłoby potraktowanie tej drogi jako początek drogi S73, czyli drogi ekspresowej, która połączyłaby Kielce, Tarnów, Jasło i Gorlice, dalej przebiegając w stronę granicy ze Słowacją. To jest rozwiązanie, na które są już przygotowane koncepcje, dla których projekty są już przemyślane i środowiskowo ocenione. Potrzebna byłaby decyzja rządu, który by wykreował i wpisał do planu budowy dróg ekspresowych właśnie taką drogę - tłumaczy Roman Ciepiela. Częścią przyszłej drogi o takim wyglądzie mógłby być wybudowany już most w Borusowej. Jak dodaje prezydent, po stronie województwa świętokrzyskiego jest duża przychylność w tej sprawie. - Rozmawiałem ostatnio z prezydentem Kielc. To miasto też buduje wschodnią obwodnicę właśnie w ciągu drogi 73, a więc nasze wspólne starania mogłyby być uwieńczone sukcesem, gdyby rząd rozważył przekwalifikowanie drogi krajowej 73 na drogę ekspresową 73 i rozpoczął jej budowę właśnie w tych dwóch punktach – obwodnica wschodnia Tarnowa i obwodnica wschodnia Kielc - mówi.

Tarnów - najnowsze informacje