poniedziałek, 24 maja 2021 12:00

Profesjonalna, ręczna obróbka drewna – specjalistyczne piły japońskie

Autor Artykuł sponsorowany
Profesjonalna, ręczna obróbka drewna – specjalistyczne piły japońskie

Cięcie, wycinanie i podcinanie drewna to istotny element obróbki tego materiału. Drewno jest bardzo „wdzięcznym” materiałem do kształtowania. Warunkiem jest jednak posiadanie dobrej jakości narzędzi.

Piły japońskie to narzędzia stosowane do precyzyjnej obróbki drewna, wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Umożliwiają obróbkę ręczną na bardzo wysokim poziomie, gwarantując precyzję i doskonałą powierzchnię cięcia. Warto znać rodzaje tych pił, ich zalety, wady oraz przeznaczenie.

Rodzaje pił japońskich

Piła japońska to narzędzie, które przypomina klasyczną europejską piłę ręczną do obróbki drewna. Różnica polega na pracy samego narzędzia tnącego, które pracuje jednokierunkowo, czyli cięcie następuje wyłącznie podczas przyciągania narzędzia do siebie. Takie rozwiązanie sprawia, że piła wykonuje bardzo precyzyjne cięcie, dzięki czemu powierzchnia cięcia jest gładka.

Japońskie piły do drewna można podzielić zarówno ze względu na budowę, jak i ich przeznaczenie. Podział pił ze względu na budowę wygląda następująco:

  • Piła dozuki – jest piłą o ekstremalnie cienkim brzeszczocie. Może być wykorzystywana do wyjątkowo precyzyjnych prac stolarskich, a nawet w pracach modelarskich czy artystycznych lub lutniczych. W piłach dozuki brzeszczot może mieć nawet 0,2 mm grubości, a ślad po cięciu 0,3 mm. Taka konstrukcja umożliwia wykonywanie niezwykle precyzyjnych cięć.
  • Piła japońska kataba – jest to typ japońskiej płatnicy, czyli piły do bardzo precyzyjnego i szybkiego cięcia. W zależności od konstrukcji brzeszczotu cięcie może odbywać się wzdłuż lub w poprzek włókien. Piły typu kataba pozwalają na wykonanie cięć licujących.
  • Piła japońska ryoba – to piła o dwóch ostrzach. Pozwala na precyzyjne wycinanie nawet w trudno dostępnych miejscach, umożliwia wykonanie podcięć. Cechuje się dużą uniwersalnością.

Kompleksowa oferta pił japońskich znajduje się w sklepie PRONAR – profesjonalne narzędzia.

Zalety i ograniczenia pił japońskich

Piły japońskie to narzędzie niezwykle dokładne. Posiadają szereg zalet, które umożliwiają precyzyjną obróbkę drewna oraz materiałów drewnopodobnych.

Piły japońskie jako narzędzia stolarskie wykorzystywane były już w feudalnej Japonii, gdzie obróbka drewna stanowiła istotny element gospodarki. Zalety japońskich pił do drewna to:

  • niebywała precyzja cięcia wynikająca z unikatowej konstrukcji brzeszczotu, zakończonego jednostronnym rzazem o grubości nieprzekraczającej 0,3 mm,
  • trwałość narzędzia, która wynika z konstrukcji narzędzia tnącego, co spowalnia tępienie się ostrych krawędzi,
  • uniwersalność, szczególnie dotyczy ona pił japońskich ryoba, posiadających podwójne ostrza;
  • funkcjonalność, piły japońskie stosowane są w branży stolarskiej, artystycznej, lutniczej, budowlanej, a nawet w medycynie.

Niestety piły japońskie posiadają również jedną istotną wadę: wymagają sporej wprawy podczas pracy nimi. Są to narzędzia, które nie wybaczają błędów, w związku z tym nabranie wprawy zajmuje kilka dobrych godzin pracy. Z całą pewnością jednak rekompensują to precyzyjną i wygodną obróbką.

PRONAR – profesjonalne narzędzia – jest dystrybutorem uznanych u sprawdzonych pił japońskich. Nie czekaj, sprawdź ofertę sklepu i wybierz idealny dla siebie produkt!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje